gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Üç (3) Aylık Hamilelik - gebelik.org

Hamilelik (gebelik) döneminin üçüncü ayı (yaklaşık olarak 8.5-12.5. haftalar arası)

üç aylık gebelik   Bebekteki organ gelişimi bu dönemde hızlı bir şekilde devam etmekte olup, dudak-damak gibi ince ayrıntılar da belirmeye başlar. Dudak-damak yapısı adeta bir heykeltraşın heykelini ince ince şekillendirmesi gibi sanatsal bir şekilde 3-4 hafta sürer.

 

Ayın başında sadece taslak şeklinde olan kol ve bacaklar ve uçlarındaki parmaklar ayın sonuna gelindiğinde uzamış ve parmaklar arasındaki perdeler ortadan kalkmıştır.
Gözler ortaya çıkmış ve henüz yanlarda olup, ayın sonuna doğru başlayan bir süreçte orta hatta doğru yaklaşmaya başlayacaklardır.

Bebeğin dilindeki tad tomurcuklarının ve burnundaki koku algılayıcılarının gelişmesiyle bu ay sonunda bebeğin tad ve koku alma duyusu gelişimi hızlanacaktır. Bebeğin içeride aldığı tadlar daha çok annesinin yediklerine bağlı olarak değişen amniyos sıvısının ona sunduğu tadlardır.

Bu ay sonunda gelişimi hızlanmış olan parmak uçlarındaki sinir liflerinin gelişmesiyle dokunma duyusu da ortaya çıkmaya başlayacak ve ayın ortasına doğru hareketlenmeye başlayan bebek etrafını tanımaya yönelik olarak kendi bedenine ve çevresine dokunarak etrafını tanımaya başlayacaktır.

Anne adayının bulantı ve iştahsızlık belirtileri bu ay içinde doruk noktasına ulaşsa da yın sonuna doğru eski iştahı çoğu durumda yerine gelecektir. Anne adaylarının çoğu bu dönemde ekşi, tuzlu yiyeceklere daha çok ilgi duyarlar.

Doktor kontrolünde bebeğin baş-popo arasındaki uzunluğu ölçülerek gebelik haftasıyla uyumu belirlenecek ve kan sayımı, kanda enfeksiyon arama testleri, idrar ve tiroid testleri bu dönemde istenecektir.

Günümüzde yardımcı üreme tekniklerinin artmasıyla yaklaşık 80’de bir oranında görülen ikiz ve çoğul gebelik bu dönemde ultrasonografide rahatlıkla belirlenebilir.

 

Gebelikte 4.ay >>


Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

İlgili Konular

Ay ay gebelik Anasayfa

Gebelik 1. Ay

Gebelik 2. Ay

Gebelik 3. Ay

Gebelik 4. Ay

Gebelik 5. Ay

Gebelik 6. Ay

Gebelik 7. Ay

Gebelik 8. Ay

Gebelik 9. Ay

Gebelik Son Ay

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş