gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Sekiz (8) Aylık Hamilelik - gebelik.org

Hamilelik (gebelik) döneminin sekizinci ayı (yaklaşık 30-34.haftalar arası)

sekiz aylık hamilelik   Bu ayın ortalarından itibaren görme de dahil bebeğin tüm duyuları gelişmiş ve işitme becerisi ilerlemiştir.

Karaciğer ve böbrekler oldukça iyi çalışmaya başlamışlardır. Böbreklerin ürettiği ancak zehirli maddeler içermeyen idrar bebek tarafında yutularak amniyos sıvısının devamlılığı sağlanır.

Yasal doğum önü izni tekil gebeliği olan anne adaylarında 32. haftada ikiz gebelikte ise 30. haftada başlar. Anne adayları bir yandan erken doğum endişesi yaşarken öte yandan doğum önü izinlerini gebelikte kullanmayıp doğum sonrasına aktarma isteği duyarlar. Bu ikilemi doktorun önerisine göre çözmek gerekli olup, bizim önerimiz rahim içindeki bebeğin de bakıma ihtiyacı olması nedeniyle doğum önü istirahatini tam süre kullanmak yönündedir.

Bu aydan itibaren bebek hareketlerinde zaman zaman ortaya çıkan azalma çoğunlukla bir sorundan değil anne adayının kendini yormasından kaynaklanır. Bu tür durumlarda bir köşeye çekilerek yemek yeme sonrası beklemeyle çoğu zaman bebek hareketleri geri döner.

Gerçek doğum sancılarından farklı olan ve düzensiz ve kısa süreli olan hazırlayıcı doğum sancıları bu aydan itibaren ortaya çıkabilir.

Anne adaylarının doktorlarına bebek hareketlerinde azalma, düzenli girip çıkan ve uzun süren sancıları bildirmeleri önemlidir.

Bebeğin akciğerleri hızla olgunlaşmaya başlar ve beyin gelişiminin de hızlanmasıyla bebek kendini doğum sonrası yaşama hazırlamaya devam eder.

 

Gebelikte 9.ay >>


Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

İlgili Konular

Ay ay gebelik Anasayfa

Gebelik 1. Ay

Gebelik 2. Ay

Gebelik 3. Ay

Gebelik 4. Ay

Gebelik 5. Ay

Gebelik 6. Ay

Gebelik 7. Ay

Gebelik 8. Ay

Gebelik 9. Ay

Gebelik Son Ay

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş