gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

İki (2) Aylık Hamilelik - gebelik.org

Hamilelik (gebelik) döneminin ikinci ayı (yaklaşık olarak 4.-8. haftalar arası)

iki aylık gebelik   Bu ayın başında beklenen adet gecikmesi gerçekleşmiş ve anne adayı çoğu durumda hamileliğini kendi evinde yaptığı idrar testleriyle anlamıştır.

Rahim içinde gelişmekte olan bebeğin anne adayının bedenine salgılattığı hormon adı verilen maddeler onda hamileliğin sağlıklı gelişmesi için gerekli değişiklikleri yaratmaya başlamıştır. Bu hormonal değişiklikler çoğu anne adayında sürekli uyuma ihtiyacı, bel ağrısı, özellikle sabahları ortaya çıkan bulantı, iştahsızlık, bazı maddelerden “tiksinme” ve bazı maddeler karşı daha fazla ilgi duyma gibi blirtilerin ortaya çıkmasına neden olsa da anne adaylarının bir kısmı adet gecikmesi dışında hiç bir belirti hissetmez ve endişeye kapılabilirler.

Her anne adayı hamileliğin bu döneminde farklı belirtiler yaşar ve “hiç bir şey hissetmeme” doktor muayenesinde gebelik doğrulandığı sürece normal kabul edilir.

Bazı anne adaylarında bulantılar kusma ve adeta her şeyden tiksinmeye kadar varabilen iştah azalmasına neden olabilir ve bu da anne adayında “bebeğimi besleyemiyormuyum acaba?” kaygısı yaratabilir. Bu dönemde rahim içindeki bebek henüz çok ufak olduğundan anne adayının beslenememesinin kendi genel durumunun bile bozulduğu ileri durumlar hariç bebekte bir soruna neden olmaz. Aslında bu iştah değişiklikleri özellikle sigara içen  anne adaylarının sigaradan soğumasıyla onun işine bile yarayabilir.

Rahim içindeki bebekte bu dönemde ortaya çıkan en önemli değilşiklik kalbinin atmaya başlamasıdır. Ultrasonografide de gözlenebilen ve hatta duyulabilen bu kalp atışları ortalama 140/dakika civarındadır.

Bebekte kalp yanında beyin ve sinir sistemi de oluşmaya başlamış, diğer organlar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır. 

Anne adaylarının büyük çoğunluğu bu ay içinde doktorlarına ilk kez giderler. Yapılan ultrasonografide gebeliğin dönemine göre önce yanlızca gebelik kesesi, sonra bebeğin kendisi ve birkaç gün içinde de kalp atışları gözlenebilir hale gelir. Bazı anne adaylarında gebeliğin değerlendirilmesi amacıyla vajinal ultrasonografi gerekebilir ve bu ultrasonografi türünün bebeğe hiç bir zararı yoktur.

 

Gebelikte 3.ay >>


Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

İlgili Konular

Ay ay gebelik Anasayfa

Gebelik 1. Ay

Gebelik 2. Ay

Gebelik 3. Ay

Gebelik 4. Ay

Gebelik 5. Ay

Gebelik 6. Ay

Gebelik 7. Ay

Gebelik 8. Ay

Gebelik 9. Ay

Gebelik Son Ay

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş