gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Dokuz (9) Aylık Hamilelik - gebelik.org

Hamilelik (gebelik) döneminin dokuzuncu ayı (yaklaşık 34-38. haftalar arası)

9 aylık gebelik   Geçen aydan itibaren başlayan “nasıl doğum yapacağım” sorusu anne adayının en sık aklına gelen sorudur. Bunun yanında “doğumun nasıl geçecek”, “bebeğim sağlıklı olacak mı”, ona bakabilecek miyim” soruları anne adayının kafasını meşgul eden en önemli sorular haline gelir.

Özellikle endişeli olan anne adaylarında korkulu rüyalara bu dönemde sık rastlanır. Sık idrara çıkma, mide yanması, hazımsızlık gibi şikayetler ve genel uyku düzeninin değişmesi nedeniyle anne adayları geceleri uykuya dalmakta zorluk çekebilir ve sık sık uyanabilirler. Aslında bu uyku değişikliklerinin temel amacı anne adayını doğum sonrası 2-3 saatte bir emzirmeye hazırlamaktır.

“Ağırlaşma”  bu ayda kendini belirgin olarak hissettirir ve anne adayını zorunlu istirahate yöneltir.  

Bebek çoğu durumda baş aşağı dönmüş ve bacakları anne adayının midesine doğru bağdaş kurmuş şekilde durmaktadır. Bu durum anne adayının kaburgalarında ağrılara ve mide yanma şikayetlerinin artmasına neden olabilir. Bebeğin hıçkırık hareketleri de sıklıkla hissedilir.

Bu ayın sonuna doğru anne adaylarının bir kısmı karınlarının aşağı doğru indiğini hissederler ve bu durum bebeğin doğum kanalı içinde ilerlemesinin bir işaretidir.

Bu dönemde de sol yana yatarak istirahat etmek gebeliğe bağlı çoğu şikayeti hafifletir.

Bebeğin hızla büyüdüğü ve günde 20-40 gram aldığı bu dönemde kalsiyum, omega 3 ve diğer besin kaynaklarını düzenli olarak tüketme konusunda daha da duyarlı olunmalıdır.

 

Gebelikte sonuncu ay >>


Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

İlgili Konular

Ay ay gebelik Anasayfa

Gebelik 1. Ay

Gebelik 2. Ay

Gebelik 3. Ay

Gebelik 4. Ay

Gebelik 5. Ay

Gebelik 6. Ay

Gebelik 7. Ay

Gebelik 8. Ay

Gebelik 9. Ay

Gebelik Son Ay

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş