gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Altı (6) Aylık Hamilelik - gebelik.org

Hamilelik (gebelik) döneminin altıncı ayı (yaklaşık 21.5-25.5 haftalar arası)

6 aylık gebelik   Geçen ayın sonunda veya bu ayın başında hoşunuza gidecek en önemli değişiklik bebek hareketlerini hisetmeye başlamak olacaktır.

 

İkinci ve sonraki  gebeliklerini yaşayan anne adayları bu hareketleri daha erken hissederlerken ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında bazen bu hareketlerin hissedilmesi aynı haftada bulunan anne adaylarına göre bir iki hafta daha geç olabilir. İlk hareketler genellikle karın cildinde gıdıklanma şeklinde hissedilir ve tutarsızdır ve bu size bebeğin hareketleri durmuş izlenimi verir. İlk hissetmenizin üzerinden birkaç hafta geçtikten sonra bebeğinizin artık en ince hareketlerini bile hissedebilir duruma geleceksiniz. Eşiniz ise bu hareketleri karnınıza dokunduğunda bu ayın sonundan itibaren hissedebilir.

Bu ay bebeğinize ait yapıların, yani bebeğinizin organlarının, amniyos sıvısı, kordon ve plasenta adı verilen yapının en iyi incelenebildiği aydır.

Bu ay sonunda bebeğiniz sesleri işitmeye başlar. İlk duyduğu sesler onu her zaman rahatlatacak olan kalp atışlarınızdır. Yine duyma geliştikçe sizin kanınızın akışı, bağırsak hareketlerinizin sesi ve nihayet sizin sesiniz de bebeğinizin duyacağı sesler arasında yer alacaktır. Bir süre sonra dış ortamda bulunan özellikle tiz sesler de duyulmaya başlanır.

Bebeğinizle konuşmanız onunla henüz şimdiden olumlu bir iletişim kurabilmeniz açısından önemlidir.

Bebeklerin bu aydan itibaren beyinlerinin rüya bile görecek kadar geliştiği belirlenmiştir.

Bu aylardan itibaren tansiyonda ani ortaya çıkan düşmeler nedeniyle baş dönmesi ve baygınlık hissi yaşayabilirsiniz. Bu tür durumlarda yapmanız gereken bir yerde uzanarak bacaklarınızı yukarıya kaldırmaktır. Bu önlemle tansiyonunuz dakikalar içinde yeniden normale döner.

 

Gebelikte 7.ay >>


Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

İlgili Konular

Ay ay gebelik Anasayfa

Gebelik 1. Ay

Gebelik 2. Ay

Gebelik 3. Ay

Gebelik 4. Ay

Gebelik 5. Ay

Gebelik 6. Ay

Gebelik 7. Ay

Gebelik 8. Ay

Gebelik 9. Ay

Gebelik Son Ay

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş