gebelik.org
gebelik.orgMynet sitesine giriş için tıklayın
  siteye sponsor olmak ve/veya reklam vermek için tıklayınız...  

gebelik.org

SOHBET KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

TIBBİ BİLGİLER KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

EĞLENME VE ÖĞRENME KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

HAFTA HAFTA GEBELİK KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN


+Siteyi favorilerime ekle
+Siteyi giriş sayfam yap

gebelik.org

gebelik.org
DOĞUMSAL BOYUN EĞRİLİKLERİ (TORTİCOLLİS)
Yazan: Dr. Deniz Daryal

Deniz DaryalDeniz Daryal , 1956 Ankara doğumludur. 1978 yılında Hacettepe Üniversitesi, Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Y.O.'dan mezun oldu. 1986 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Gelişim Nörolojisinde uzmanlığını yaptı. 1987 yılında Münih Alman akademisinden Vojta terapisti unvanını aldı. 1995 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehab.A.B.D.dan “doktor” unvanını aldı. A.B.D.'de spastik çocukların ameliyatları ve rehabilitasyonları konusunda çalışmalar yaptı. Uzun süre İstanbul Üniv. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulunda Çocuk Hastalıkları Rehabilitasyonu ’ dersi verdikten sonra, 1992 yılında özürlü çocuklar için bir rehabilitasyon merkezi ve okul açtı. Türk Çocuk Nörolojisi Vakfı ve Çocuk Fizyoterapistleri özel ilgi grubu kurucularındandır.Türkiye Fizyoterapistler derneği ve Kas Hastalıkları derneği üyesidir. Evli ve bir çocuk annesidir.
Daha geniş bilgi için http://www.cocukmerkezi.cjb.net sitesine girebilirsiniz.

Günümüz modern obstetrik uygulamalarında travmaya (zedelenmeye) bağlı boyun eğriliklerine ender rastlıyoruz. Zor doğumlara, bazı durumlarda da uygun olmayan ve yanlış doğum yardımına bağlı olarak meydana gelen boyun eğriliklerini erken dönemde farketmek ve hemen tedaviye geçmek çok önemli. Bu nedenle her anne-baba adayı bu yazıyı okumalı.

Dr. Kağan Kocatepe

Merhaba, İkinci yazımda size doğumdan sonra görülebilen boyun eğriliklerinden bahsedeceğim.

Bebek doğduğu andan itibaren normalde başını iki tarafa döndürebilir. Boynun iki tarafında sternocleidomastoid ( SCM ) adlı bir kas bu harekete yardımcı olur. Bu kasın herhangi bir nedenle uzaması yada kısalması sonucu kasta kansızlık meydana gelir. Bu nedenle kasta kontraktür (sertlik ) oluşur. Kasın içinde bu sertlik genelde 8. günden itibaren oluşur. Bebek başını tek tarafa dönük tutmaya başlar. Zedelenmiş taraftaki adeleye doğru başını çevirir,yüzü karşı tarafa doğru bakar. torticollis

Bu şekilde başını yan tutmaya başlayan bebeklerde hemen Vojta tedavisine, eğer vojta yapan uzman yoksa, klasik egzersiz ve pozisyonlamaya başlanması gerekmektedir. Çocuğun karyolasını, yüzü, döndüremediği tarafa doğru döndürecek şekilde ayarlanmalıdır.Yine, kulakla omuz aralığı dar olan tarafa yan yatırıldığında ince bir yastıkla yatırılmalı, diğer tarafa yatarken ise yastıksız yatırmalıdır.

Çocuk fizyoterapistinin göstereceği şekilde germe ve kuvvetlendirme egzersizleri uygulanır. torticollistorticollis

Zamanında egzersiz programı uygulanmazsa şu problemeler görülülür : Sol SCM kası zedelenmişse,

1.Baş kısalmış tarafa yani sola yan yatar,kulak omuza doğru döner, omurga zıt yana doğru bir konveksite yapar.Yüz sağa döner.

2.Çocuk başını tam çeviremediğinden sırt üstü yatışı tercih eder. Buna bağlı olarak başın basınç gören tarafı ve yüz üstü yatış pozisyonda basınç gören alın kısmı yassılaşır. Başta asimetri gelişir.

3.Başın zoraki duruş nedeniyle, el-el koordinasyonu, el ağız koordinasyonu sadece yüzün baktığı tarafta yani sağda gelişir. Çocuk sırt üstü yatış pozisyonunda ağırlık noktası sağa doğrudur. Yüzüstündeyse ağırlık noktası başın eğik olduğu tarafa doğrudur, çünkü sol dirseğin dayanak noktası bloke olmuştur.

4.Sol kulak omuz mesafesi kısalır .Boyun omurlarında eğrilik oluşur.

5.Kalça eğriliklerine neden olur.

6.Baş arkasındaki kol ve bacağın gelişmemesine ve incelmesine neden olur.

torticollis

7.Yüzde asimetri gelişir.

torticollis

Sorularınız ve katkılarınız için denizdaryal@yahoo.com adresine yazınız.


geri dön
   
gebelik.org sitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

SİTEYİ EN İYİ ŞEKİLDE GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN INTERNET EXPLORER KULLANINIZ

I Site hakkında I uyarı I Site ekle I Soru Gönder I
I
webmaster I anneler kulübü üyeliği I anneler kulübü yardım I
I
sponsor olmak veya reklam vermek için I yeniliklerden haberdar olmak için Io

Copyright © 1999-2001 g e b e l i k . o r g -Tüm hakları saklıdır.