gebelik.org
gebelik.orgMynet sitesine giriş için tıklayın
  siteye sponsor olmak ve/veya reklam vermek için tıklayınız...  

+Siteyi favorilerime ekle
+Siteyi giriş sayfam yap

gebelik.org

ANNELER KULÜBÜ KANALI'NA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

SOHBET KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

TIBBİ BİLGİLER KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

EĞLENME VE ÖĞRENME KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

HAFTA HAFTA GEBELİK KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN


gebelik.org

gebelik.org

gebelik.org

Nükhet DemirayNükhet Demiray 1972 İstanbul doğumlu olup halen İstanbul'da yaşamaktadır. Anadolu Ün. Açıköğretim İşletme Fak. mezunu olan Nükhet bankacılıkta geçen 7 senelik işyaşamını oğlu Caner'in doğumundan sonra bırakmış.

Oldukça erken bir gebelik haftasında doğum yapması nedeniyle prematüre bebek bakımı konusunda derin tecrübeler edinen Nükhet sizlere bu köşesinde annelik tecrübelerini aktaracak.

Nükhet webdesign konusunda da oldukça yetenekli bir anne. Oğlu Caner için hazırladığı web sayfasını mutlaka görün:http://www.minikcaner.com

  Nükhet'in mail adresi: nukhetdemiray@gebelik.org  

gebelik.orgBABALAR DA ANNELİK YAPSA…

Bu yazımı bir zamanlar bir bebek dergisinde okuduğum yazıyı hatırlayarak hazırlamaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz.

Günümüzde, çocuk eğitiminde babaların da anneler kadar etkin rol almaları gerektiği yavaş yavaş da olsa kabul görmeye başladı. Babaların toplum içindeki rolleri genelde para kazanmak, ekonomik açıdan aileye rahat sağlamak şeklinde görülüyor. Doğal olarak çocuğun bakımıyla anne ilgileniyor. Babalar çocuk eğitiminde genelde otorite olarak görev yapıyorlar. Örneğin gün içinde yaramazlık yapan çocuk akşam baba geldiğinde şikayet ediliyor! Oysa günümüzde baba ile çocuğun ilişkisinin çocuğun gelişimi açısından katkısı inanılmazdır.

Erkekler de çocuklarıyla kadınların yaptığı herşeyi (tabiki emzirme hariç) yapabilir. Fakat bu annenin yaptığından daha farklı olur. Zaten çocuğun ihtiyacı olan da bu farklılıktır. Uzmanlara göre babalar, çocuğun espirili olmasını etkiler, merakını yönlendirir. Çocuğun öğrenmeden zevk alıp almaması ve kendine inanması babaya bağlıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre, babaların çocuklarıyla ilgilenmesi uzun yıllar boyunca etkisini sürdürür. Olgunluk çağındaki çocuklar kendilerini daha rahat hissederler. Kendi özgüvenlerini geliştirirler. En basitinden kendi çocukluğumuzu hatırlayalım ve babamızın hayatımızdaki anlamını düşünelim. Bizimle paylaştıklarını anımsayalım… Böylelikle çocuklarımızın baba olarak bizden neler bekleyip, nelere ihtiyaç duyabileceklerini çok daha iyi anlamış oluruz.

Erkekler gazete okur değil mi? Baba olunca bu işi çocuğunuzla birlikte yapın. Resimli dergilere, gazetelere bakmak bebeğin zekasını da geliştirir.

Bebek bezinin önü ve arkası neresi? Anneler itifar edin! Siz de ilk denemenizde bu soruyu kendinize sordunuz mu sormadınız mı? Bebekler için neresinin önü-arkası olduğu hiç önemli değil. Baba bu işi yanlış yapsa bile “bak yanlış yaptın, daha altını bile bezleyemiyorsun” gibi sözleri sarfetmeyin. Bebeğiniz için önemli olan babası ile birlikte olması.

Bebekler duygusal babaları sever. İlk önce bebeğinizle bir güzel azın, iyice yorulsun. Sonra da baba-çocuk bir güzel yastığa başınızı koyun. Bebeklerin böyle duygusal babalara ihtiyaçları var. Yapılan araştırmalara göre bu davranış şekli, gençler arasındaki şiddete karşı en iyi çözüm.

Babalar hep şaklabanlık yapmak zorunda mı? Hayır! Eğendirmek için sürekli birşeyler yapmak zorunda değiller. Bebekler sürekli kendilerine şaklabanlık yapacak birilerini istemez. Onlar için babasıyla birlikte olmak, annenin dönüşünü beklemek yeterlidir.

gebelik.orgErkekler nasıl iyi bir anne olabilir?

Herşeyden önce erkekler aynı zamanda çok iyi bir anne olmak zorunda değiller. Anneyi taklit etmek yapılacak en büyük hata olabilir. Herşeyi eşi gibi yapmaya çalışırsa başarısız olma şansı artacak hevesi kırılacaktır.

Temel kural, babaların bu küçük bebeklerine bakıp bakamayacağı konusundaki endişelerini açıkça kabul edip bunu eşleriye paylaşmalarıdır. Eğer böyle bir güvensizlik duygusu varsa bunun en iyi ilacı bebeğiyle daha sık vakit geçirmesidir. Daha sık kucağına almalı, daha sık altını temizlemeli, bebeğini doyurmaya çalışmalıdır. Tabiki bu esnada yapılan yanlışlar anne tarafından babaya bir beceriksizlik olarak yansıtılmamalıdır.

Deneyimlerimden yola çıkarak birkaç ipucu:

Bebeğin ağlarken, (tesadüfen de olsa) babasının kucağında susması, anne tarafından sanki babanın başarısıymış gibi lanse edilirse bu babanın kendine güvenini kazanmasına çok yardımcı olacaktır.

Veya tam alt değiştirme esnasında bebeğiniz bir şirinlik yapıp çişini babanın eline yapıverirse “bak bu işten ne kadar hoşlandı” diyerek babayı sakinleştimeye çalışmak da işe yarıyor…

Bebeğiniz keyifle mamasını biberonundan yerken bir ucundan da babası tutsun. Bu arada “sen biberonu tutmaya başladıktan sonra daha da bir iştahla yemeye başladı, farkında mısın?” diye eşinize telkinlerde bulunun.

Eşiniz bebek bakımı konusunda kendisinden çok büyük beklentilerinizin olduğunu düşünürse bu işten uzaklaşacaktır. Yani hep altını değiştirmek, hep mamasını yedirmek, hep susturmak, hep oyalamak gibi. Oysa bu işleri arada sırada örneğin siz alışverişteyken, masayı hazırlarken veya banyodayken yapmasının yeterli olacağını bilirse o zaman daha bir istekli olacak ve diğer zamanlarda da bu işlere kendiliğinden vakit ayıracaktır.

Balayı Dönemi:

Baba zaman içinde kendi bebeğine bakmakla ne kadar iyi bir iş başardığını düşünmeye başlayacaktır. Bebeği uyurken başucunda ona bakıp kendisiyle gurur duymaya başladığı zamanlarda kendine güveni de artacaktır. Psikologlar bu güven duygusunu “BALAYI DÖNEMİ” diye tanımlıyor. Fakat yine de erkekler tek başına bebekleriyle balayı yaşamayı başaramazlar. Babaların eşlerine ihtiyacı vardır. Kadınlar olmasa, erkeğe kim babayla bebeğin birbirini sevebileceklerini anlatırdı?

Önceki Yazı


geri dön
   

I Site hakkında I Dr. Kağan Kocatepe I uyarı I
I
webmaster I anneler kulübü üyeliği I anneler kulübü yardım I
I
sponsor olmak veya reklam vermek için I yeniliklerden haberdar olmak için I

Copyright © 1999-2000 RVL DIŞ TİC. LTD ŞTİ. -Tüm hakları saklıdır.