gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj, yani istenmeyen, plansız bir gebeliğin sonlandırılması, ülkemiz kanunlarına göre, belli koşullar yerine geldiğinde, kadının en doğal haklarından biridir ve yapılan işlem gizli kalır, hasta kayıtlarına hiç kimse ulaşamaz.

Hastanın bilgilerinin gizli tutulması en temel hasta haklarından biridir (T. C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği, RG.,01.08.1998, 23420).

İstenmeyen, planlanmamış bir hamilelik her çiftin başına gelebilir ve çözümü olan bir durumdur. Hareketsiz kalmak ve şikayet etmek size stres vermek ve zaman kaybettirmekten başka hiç bir işe yaramaz.

Kürtaj randevusu almak için yukarıda belirtilen muayenehane numaralarından sekreterim Nurhan hanım ile görüşerek (hafta içi st.09.30, Ctesi st.09.00'dan itibaren) direkt randevu alabilirsiniz.

Önemli noktalar...

 • Gebelik haftanız 10 haftadan daha fazla ise ülkemizdeki yasal sınırlar aşılmış olduğundan kürtaj işlemi hiçbir şekilde uygulanmamaktadır. Bu konuya özellikle dikkat ederek arayınız.

 • Evli olmayan reşit hastalarımızın işlem için kendilerinin onay vermeleri yeterlidir.

 • Evli olanlarda eş imzası, 18 yaşın altında olan hastalarımızda ise ebeveyn imzası alınması gerekmektedir.
 • Yapılan işlem sizin yasal haklarınız kapsamında tümüyle gizli tutulur.

Kürtaj nedir ve nasıl yapılır?

Vakum Kürtaj işlemi; (Not: kürdaş, kürtaş, kurtaş gibi kelimeler yanlıştır, doğrusu kürtajdır).

 • Gebelik haftanızı hemen şimdi hesaplayıcıya göre hesaplayarak teyid edin. Gebelik haftası hesaplamasında son adet tarihi temel alınır. Hamile kalınan tarihe göre yapılan gebelik haftası hesaplaması gerçek ve geçerli gebelik haftasından iki hafta kadar geridir. Hesaplayıcıya son adet tarihinizi girmelisiniz.
 • Hamilelik haftanız öncelikle bir ultrasonografi incelemesiyle tarafımızdan da teyid edilir.
 • Kürtaj yasası: Yasal kürtaj için üst sınır 10+0 haftadır. Sonuç sizin hesabınızdan farklı olduğunda bizim yaptığımız ultrasonografi incelemesi esas alınır.
 • Daha sonra ya aynı gün içerisinde, ya da karşılıklı konuşarak belirlediğimiz bir tarihte hastanede kürtaj işleminiz gerçekleştirilir.
 • Kürtaj işlemini hastanede anestezi uzmanı denetiminde genel anestezi altında gerçekleştirmeyi tercih etmekteyiz (bu,özellikle doğum yapmamış olan kadınlar için daha konforludur).
 • İşlem öncesinde 5 (beş) saatlik bir açlık ve susuzluk süresi gerekir. Bu süre içerisinde sigara da içilmemelidir. Kürtaj işlemi esnasında verilen anestezi büyük ameliyatlarda uygulanan derin genel anesteziden çok daha yüzeyel ve damardan verilen ilaçlarla gerçekleşen derin bir uykudur. İşlem tümüyle ağrısız gerçekleşir.
 • Hastaneye kabul işlemleri sonrası gerekli kan tetkiklerini takiben müdahale odasında vakum yöntemiyle işlem 5-10 dakikalık bir sürede gerçekleştirilir. Uyanmanızı takiben odanızda 1-2 saat bekledikten sonra taburcu işlemleriniz yapılır ve hastaneden çıktıktan birkaç saat sonra genellikle hafif günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.
 • Şiddetli ağrılar genellikle sözkonusu olmazken, ağrı durumunda size verilen ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.
 • 1 hafta sonraki kontrole kadar cinsel yaşam, yüzme, egzersiz gibi aktivitelerden uzak durmalısınız. Duş her zaman alabilirsiniz.
 • İşlemden sonra bazı hastalarımız hiç kanama görmezken, bazılarında 3 haftaya kadar devam edebilen kanamalar söz konusu olabilir, lakin bu kanama adet kanaması değildir. İlk adet kanaması işlemden 5-6 hafta sonra gerçekleşir.
 • Bundan sonraki hamileliklerinizde sorun yaşanması beklenen bir durum olmamakla beraber kürtaj sayısı arttıkça sonraki hamileliklerde sorun yaşama olasılığı artar. Bu nedenle etkili bir korunma yöntemi kullanmanız önemlidir. İlk görüşmede ve kontrol randevunuzda bu konuyla ilgili bilgi verilmektedir.

Video: hap veya iğne ile düşük yapmak, gebeliği sonlandırmak

Son söz...

 • İstenmeyen bir gebelikten kurtulmanın tek yolu vakum kürtaj işlemidir.
 • Sonuç getirmeyen yöntemlere (gebeliğin varolması durumunda tıbben sonuç vermesi imkansız olan "söktürücü iğne" gibi) asla başvurmayın...Bunlar yalnızca gereksiz yere zaman kaybetmenize yol açar.
 • Yasaların bize ve size tanıdığı sınırlar içinde usulüne uygun olarak, vakum yöntemiyle uygulanan bir kürtaj sonrasında sağlıklı hamilelikler yaşamanız tümüyle mümkündür. "İlk hamilelikte yaşanan kürtaj sonrası hamilelik oluşmaz" inancı tamamen bir hurafedir.

  Vakum Kürtaj Randevusu için Telefon :
  0212 268 45 02
  0212 284 06 62
  0555 663 13 13

  Jinekolog Operatör Doktor KAĞAN KOCATEPE
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
  Nispetiye Caddesi No:36

  Levent / İstanbul

Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

İlgili Konular

Gebelik tanısı nasıl konur?

Aile Planlama yöntemleri

Düşük (abortus)

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş