gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

33 haftalık gebelik

33. hamilelik haftası (32+0, 32+6. GÜNLER)

Bazı anne adaylarının ileri gebelik haftalarına kadar "karınları çıkmayabilir". Bu, doktorunuz ultrasonda bebeğinizin ölçülerini normal bulmuş olmak şartıyla bebeğin gelişmesinde bir problem olmasından değil, anne adayının yapısal özelliklerinden kaynaklanan bir durumdur.

Daha önceki haftalarda öğrendiğiniz gibi, ayak bileklerinde şişmeler normal gebelik bulguları olarak kabul edilir. 

  Ancak elde ve yüzde şişme, şiddetli başağrısı, sinek uçuşması, şimşek çakması, şişmelerin 2-3 gün gibi bir süre içinde aniden artması, karın ağrısı, bulantı-kusma, kendinizi hasta hissetme gibi durumlarda preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) söz konusu olabileceğinden doktorunuza başvurmalısınız.

 

Tansiyon yükselmesi, idrarda protein ve vücutta şişmeyle seyreden bu hastalık ciddi bir durumdur.

 

Vücut dokularında sıvı tutulumu bu haftalarda el parmaklarınızda uyuşmalara neden olabilir. Medyan sinir bileğin içinde yerleşik karpal tünel adı verilen bir boşluktan geçerek parmaklara ulaşır. Bu kanalın genişliği tam olarak sinirin genişliği kadardır. Dokularda sıvı tutulumu bu kanalı daralttığında el parmaklarınızda uyuşma, yanma ve elektriklenme hissi ortaya çıkabilir. Tamamen selim tabiyatlı ve gebelikten sonra ortadan kalkacak olan bu durum ileri boyutlara vardığında karpal tünel sendromu adını alır ve tedavi gerektirebilir. Tedavide genellikle el parmakları belli bir pozisyonda sabitlenecek şekilde atele alınır.

DOĞRUSUNU ÖĞRENELİM 

Haftalardan beri ziyaret etmekte olduğunuz gebelik.org sitesi yayın hayatına 11/12/1999'da başlamıştır. Bu tarihten beri kullanıcı sayısı giderek artmış olan sitenin Mayıs 2017 itibarıyla günlük kullanıcı sayısı 90000-100000 arasında değişmektedir. Şu ana kadar site 38.200.000 kez ziyaret edilmiştir.

Sitenin eski iletişim kolu olan Anneler Kulübüne  bugüne kadar 129800 kişi üye olmuştur. Bu üyeler bugüne kadar yaklaşık 370 adet buluşma gerçekleştirmişlerdir. Bu kulübün büyüyüp genişlemesine karşın yine aynı zamanlarda kurulan Baba Adayları Kulübü ilgi görmemiştir. 

Sitedeki bilgiler 9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik  adlı kitabın ve bir gazetenin yine 9 Ay 10 Gün adlı ekinin temelini oluşturmuştur.

Sitedeki bilgiler bugüne kadar izin alınarak veya izinsiz bir şekilde, gazete ve dergilerde binlerce kez yayınlanmıştır.

Bu gebelik haftasından önceki iki hafta boyunca bebeğinizin amnios sıvısı miktar olarak en yüksek aşamadaydı. Doğuma kadar da miktarı (nispeten) sabit kalır. Amniyos sıvısı bebeğinizi dış ortama karşı koruyan steril bir sıvıdır. Bebeğiniz bu sıvıyı yutar, akciğerlerinden ve cildinden de emilerek kana geçer. Eksilen sıvı bebeğinizin idrar yapmasıyla yeniden tamamlanmış olur. Sıvının içinde bebeğinizin vücut biyokimyasını yansıtan maddeler dışında, cildinden dökülen hücreler, verniks, lanugo ("tüy") gibi maddeler de bulunur.

gebelik.org   Bebeğin sıvısının azalması kordona baskı oluşması riskini artırması nedeniyle ciddi bir durumdur. Her ultrason değerlendirmesinde doktorunuz bebeğinizin gelişmesi yanında mutlaka amniyos sıvısı miktarını da değerlendirmektedir.

Bebeğinizin beyin dokusunun hızlı bir şekilde büyümesi nedeniyle bu hafta içinde baş ölçüleri de nispeten hızlı bir şekilde büyür. Yandaki ultrason resminde BPD (Biparietal diameter=bebeğinizin enlemesine baş çapı, şakaklar arası mesafe) ve HC (Head circumference=baş çevresi) ölçümünü görüyorsunuz.  

Ciltaltında yağ dokusu depolanmaya devam ettikçe bebeğinizin rengi kırmızıdan pembeye dönmeye başlar. Erkek bebeklerin testisler artık tümüyle karın boşluğundan normal yerleri olan skrotuma (torba) inmişlerdir.

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 42 cm. ve ağırlığı 2000 (1480-2750) gram!

<<dikkat!! - bebeğinizin boyu ve kilosu hakkında önemli bilgi>>

HAFTANIN ÖNERİSİ

Pre-eklampsi kelimesinin türkçe tam karşılığı bulunmamasına karşın bu kelimenin önemi büyüktür ve her anne ve baba adayı bu kelimeyi en az sezaryan kelimesini bildiği kadar bilmelidir:

"Pre" öncesi, "eklampsi" ise "sara benzeri nöbet" anlamına gelmektedir. Preeklampsi tedavi edilmediğinde anne adayında bilinç kaybıyla birlikte sara benzeri nöbetlere yol açabildiğinden hastalığa bu isim verilmiştir, ancak belirtiler bunlarla sınırlı değildir.

 

Yalnızca gebelikte görülen bu hastalığın erken tanısı ve gerekli durumlarda doğumun gerçekleştirilmesiyle anne adayı şifaya kavuşmakta ve bebek de preeklampsinin çok erken gebelik haftalarında ortaya çıktığı olgular hariç, çoğu durumda sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmektedir.

Yaklaşık yüz anne adayından altısında (%6!) görülmesi ve tanısının nispeten kolay olması nedeniyle doktorunuz her muayenede sizin tansiyonunuzu ölçmekte ve gerekli durumlarda idrarda protein (albumin) incelemesi yapmaktadır.

Bu hastalıktan etkilenmemek için size düşen görev kendinizde en yukarıda yazının başında anlatılan belirtilerden birini saptadığınızda muayene gününüz olmasa dahi doktorunuza haber vermenizdir.

Video: gebelikte 33. haftada neler olur?

Bu gebelik haftası için okuma önerileri

Bu hafta (eğer böyle bir sorununuz varsa) bunu okuyun: Preeklampsi ("gebelik zehirlenmesi") >>

,

33. hamilelik haftası video versiyonu

<<32. hafta

34. hafta>>


Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

Hafta Hafta Gebelik Anasayfa

1. gebelik haftası

2. gebelik haftası

3. gebelik haftası

4. gebelik haftası

5. gebelik haftası

6. gebelik haftası

7. gebelik haftası

8. gebelik haftası

9. gebelik haftası

10. gebelik haftası

11. gebelik haftası

12. gebelik haftası

13. gebelik haftası

14. gebelik haftası

15. gebelik haftası

16. gebelik haftası

17. gebelik haftası

18. gebelik haftası

19. gebelik haftası

20. gebelik haftası

21. gebelik haftası

22. gebelik haftası

23. gebelik haftası

24. gebelik haftası

25. gebelik haftası

26. gebelik haftası

27. gebelik haftası

28. gebelik haftası

29. gebelik haftası

30. gebelik haftası

31. gebelik haftası

32. gebelik haftası

33. gebelik haftası

34. gebelik haftası

35. gebelik haftası

36. gebelik haftası

37. gebelik haftası

38. gebelik haftası

39. gebelik haftası

40. gebelik haftası

41. gebelik haftası

 

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş