gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

32 haftalık gebelik

32. hamilelik haftası (31+0, 31+6. GÜNLER)

Çalışan bir anne adayıysanız, ister SSK, ister 657 numaralı devlet memuru kanunu, ister diğer bir çalışma kanununa tabi olun (hepsi SGK adı altında birleştirilmiştir) , bu haftanın sonunda yasal doğum önü iznine ayrılma hakkına kavuşacaksınız. Doktorunuzun onayıyla 37. gebelik haftasına kadar çalışabilir ve bu süreyi doğum sonrası izninize ekleyebilirsiniz.

 

Dikkat: Doğum önü izni kanunu sizin 40. haftada doğum yapacağınızı var sayar.

Doktorunuz size 38.-39. haftada sezaryan ile doğum randevusu verse bile veya siz doğum önü izninizi aldıktan kısa bir süre sonra doğum yapsanız da doğum önü izniniz 32. hafta tamamlandığında başlayacaktır.

Yani siz örneğin 37. haftada doğum yaparsanız, doğum önü izninizi yalnızca 5 hafta kullanmış olabileceksiniz.

Birçok anne adayının doğumönü iznini olumsuz etkileyen bu durumu değiştirmek için mecliste çalışmalar devam etmektedir.

gebelik.org   Gebelik döneminde bazı anne adayları kendilerini itici bulabilirler. Karınları büyüdüğü için, belki de çatlakların ortaya çıkması nedeniyle eşlerine eskisi kadar çekici gelmediklerini düşünebilirler.

Gebelik, felsefi anlamda düşünecek olursak, varolabilmemizin tek yoludur. Vazgeçilmez ve yeri doldurulamaz bir görevdir. Bu yüzden gebelik ve güzellik birbirleriyle karşılaştırılamayacak iki ayrı kavramdır.

Bazı anne adayları da kendilerini oldukça çekici bulurlar. Aynaya baktıklarında ne kadar güzelleşmiş olduklarını farkederler.

Bu anneler yakında dünyaya getirecekleri bebeğin hayalini kurarak kendilerini iyi hissederler ve eşlerinin de aynı şeyleri düşündüğünü hissederler.

Sizin bu şekilde düşünmemeniz için ne gibi geçerli nedenleriniz var?

Yeri gelmişken hatırlamanızda fayda var: Bu haftadan itibaren artık doktorunuza iki haftada bir gitmelisiniz.

DOĞRUSUNU ÖĞRENELİM 

Kalbimizin sol boşluğundan (sol karıncık) çıkarak organlarımıza dağılan kan oksijen oranı yüksek olan "temiz kandır". Bu kan dokularda kullanıldıktan ve oksijeni tüketildikten sonra "kirli kan" haline dönüşür ve kalbin önce sağ taraftaki küçük boşluğuna (sağ kulakçık), buradan da yine sağ taraftaki büyük boşluğuna (sağ karıncık) akar. Buradan akciğerlere giden "kirli kan" oksijen aldıktan sonra "temiz kan" haline gelir ve önce sol taraftaki küçük boşluğa (sol kulakçık) buradan da sol karıncığa geçer ve döngü bu şekilde tamamlanmış olur.

Doğmamış bebekte ise akciğerlerin görevini plasenta üstlenir ve plasenta göbek kordonundaki damarlardan topladığı "kirli kanı" anneden aldığı oksijen sayesinde "temiz kana" dönüştürür ve yine göbek kordonu yardımıyla bebeğe gönderir. Benzer şekilde bebeğin artık maddelerinin tümü, normalde böbreklerden ve karaciğerden atılacağı yere plasentaya ve buradan da annenin dolaşım sistemine gönderilerek atılır. 

Plasenta bu nedenle bebeğin hem akciğeri, hem böbreği, hem de karaciğeridir.

"Kirli kan-temiz kan" değişiminin plasentada olması nedeniyle sağ kalp boşluğunda toplanan kan doğmamış bebeğin kalbindeki açıklıklar (delikler) yardımıyla akciğere uğramadan göbek kordonuna yönlendirilir.Doğumda göbek kordonunun kesilmesiyle bu delikler hemen kapanır ve akciğerler ilk alınan nefesle tam kapasite çalışmaya başlarlar. Benzer şekilde karaciğer ve böbrekler de hemen doğum sonrasında işlerinin başına geçerler. Görevi tamamlanan plasenta rahimde tutunduğu yerden tümüyle ayrılarak bebeğin doğmasından hemen sonra dışarı atılır. Plasentaya halk arasında "bebeğin eşi" veya "sonu" denir.

Bebeğiniz rahim içinde ne şekilde duruyor?

gebelik.orggebelik.org

 

Özellikle üçüncü trimesterden itibaren rahim içinde yer daralmaya başlar. Bu nedenle bebeğiniz var olan alanı en iyi şekilde kullanmak durumundadır. 

Bebeğiniz içgüdüleriyle, deneme yanılma yoluyla ve rahiminizin mekanik etkileriyle yukarıdaki resimlerde gördüğünüz şekli alır:

Bacaklar kalçadan ve dizlerden tam bükülmüş, ayaklar çaprazlanmış, kollar omuzlardan ve dirseklerden tam bükülmüş, eller çaprazlanmış ve her el karşı taraf dirseği kavramış, sırt sıklıkla (%90) sol yana yaslanmış, boyun öne doğru bükülmüş ve çene göğüs kafesine değmiş durumda.

 

Kordonu basıya uğramaktan korumak ve doğum kanalına en iyi şekilde girmek açısından da önemli olan bu pozisyon ayrıca vücudun ve kol ve bacakların da nispeten dar bir alanda en iyi şekilde hareketine izin verir.

Bebeğinizle daha yakın bir bağ kurmak ve onu daha iyi anlamak için hemen şimdi bedeninize bu pozisyonu verin.

Ayrıca eşinizin yatakta uyurken yatış pozisyonunu bu gece bir gözden geçirin ve eşinize de sizin hangi pozisyonda uyuduğunuzu sorun.

İlginç sonuçlar çıkabilir...

gebelik.org

Yukarıdaki resimlerde ise 13 haftalık bir bebeğin duruş pozisyonunu görüyorsunuz:

Kas dokusu nispeten az gelişmiş olduğundan kendi bedenini kavrama özelliği henüz gelişmemiş, bu nedenle kollar gevşek bir şekilde duruyor, adeta yüzünü gizlemek istercesine parmaklar gözlerin önüne gelmiş. Bir farklılık da, parmak kaslarının henüz gelişmemiş olması nedeniyle tüm parmakların açık ve birbirinden ayrılmış olarak görülmesi.

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 41 cm. ve ağırlığı 1780 (1300-2500) gram!

<<dikkat!! - bebeğinizin boyu ve kilosu hakkında önemli bilgi>>

HAFTANIN ÖNERİSİ

Günlük yaşamımızda belli bir olayı tarif etmek için kullandığımız kelimeler o olayı algılayış biçimimizi derinden etkiler. NLP (nöro-linguistik programlama) teknolojisinin başarısının en önemli dayanaklarından biri kelimelerin dikkatli kullanılmasıdır. NLP öğretisi bilinçdışımıza (bilinçaltımıza) hangi mesajların gönderileceğini bilinçli olarak seçmemizi sağlar: NLP'ye göre "biz kelimelerimizi bilinçli seçerek bilinç dışımızı olumlu yönlendirebiliriz".

Doğum eylemi sizce nasıl birşey?

  • "ağrılı"
  • "korkunç gözüküyor"
  • "düşünmek bile istemiyorum"
  • "ben iğneden bile korkan bir insanım, gerisini sen düşün artık"
  • "bilmiyorum, deneyip göreceğiz, ama ağrı duyulduğunda yapılacak çok şeyin olduğunu biliyorum ve bu beni rahatlatıyor"
  • "kişiye göre değişebileceği söyleniyor ve buna inanıyorum"

Yukarıdaki cevaplardan hangisi size yakın geliyorsa, sizin bilinçaltınıza doğum eyleminizin o şekilde geçmesi emrini peşinen verdiğinizi ve doğumunuzun muhtemelen o şekilde geçeceğini büyük bir doğrulukla tahmin edebiliriz.

Bizim dilimizde "doğum sancıları" veya "doğum ağrıları" olarak ifade edilen olayın ingilizcesi "labor" yani "iş", fransızcası ise "travaille" yani yine "iş", veya daha başka bir deyişle "eylem". Dikkat ettiyseniz bu kelimelerin içinde ağrıyı çağrıştıran birşey yok, doğum sonuca ulaştıracak bir eylem olarak tarif edilmiş. Bizim toplumuzda doğum eylemi "sancı" veya "ağrı" olarak ifade edildiği sürece anne adaylarının ağrı çekmemesi mümkün görünmüyor.

NLP'nin kuramlarından biri de "dünya üzerinde herhangi bir şeyi bir kişi bile yapabilmişse, bunu herkes yapabilir!" şeklindedir. Dünya üzerinde birçok anne adayı az miktarda rahatsızlık duyarak bebeklerini dünyaya getirebilmektedir. Bunun anlamı, bunu sizin de yapabileceğinizdir. Elbette bunun için NLP öğrenmeniz uzun zaman alır, ancak olaya bakış açınızı olumsuzdan olumluya çevirerek bunu başarabilir duruma gelebilirsiniz.

Şu andan itibaren size doğum sancısı veya doğum ağrısı tanımlamalarını "çöpe atmanızı" ve yerine doğru olan "doğum eylemi" tanımlamasını kullanmanızı öneriyoruz.

Yukarıdaki cümlelere gülümseyerek bakıyorsanız, sizin zihninizdeki "doğum resmi" muhtemelen zaten olumludur.

Video: gebelikte 32. haftada neler olur?

Bu gebelik haftası için okuma önerileri

Erkek bebek bekleyenler, bu hafta bunu okuyun: Sünnet hakkında bilmeniz gerekenler ve yenidoğan sünneti

gebelik.org

32. hamilelik haftası video versiyonu

<<31. hafta

33. hafta>>


Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

Hafta Hafta Gebelik Anasayfa

1. gebelik haftası

2. gebelik haftası

3. gebelik haftası

4. gebelik haftası

5. gebelik haftası

6. gebelik haftası

7. gebelik haftası

8. gebelik haftası

9. gebelik haftası

10. gebelik haftası

11. gebelik haftası

12. gebelik haftası

13. gebelik haftası

14. gebelik haftası

15. gebelik haftası

16. gebelik haftası

17. gebelik haftası

18. gebelik haftası

19. gebelik haftası

20. gebelik haftası

21. gebelik haftası

22. gebelik haftası

23. gebelik haftası

24. gebelik haftası

25. gebelik haftası

26. gebelik haftası

27. gebelik haftası

28. gebelik haftası

29. gebelik haftası

30. gebelik haftası

31. gebelik haftası

32. gebelik haftası

33. gebelik haftası

34. gebelik haftası

35. gebelik haftası

36. gebelik haftası

37. gebelik haftası

38. gebelik haftası

39. gebelik haftası

40. gebelik haftası

41. gebelik haftası

 

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş