gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

30 haftalık gebelik

30. hamilelik haftası (29+0, 29+6. GÜNLER)

 

Bir anne adayı için en iyi yatış pozisyonu sol yandır.

 

Vücuttaki kanı kalbe geri taşıyan ana toplardamarlar karnınızda sağ tarafta bulunduklarından sola dönük yatış pozisyonu bu büyük damarlara en az bası olmasını ve böylece organlardan kalbe kan dönüşünün mükemmel bir şekilde devam etmesini sağlar. Bu şekilde uyumakta zorlanırsanız karnınızın altına bir yastık koyun.

Mideden yemek borusuna asit kaçağı ("reflü") nedeniyle mide yanması sorunu olan anne adayları yemekten hemen sonra uzanmaktan kaçınmalıdırlar. Simit, poğaça, asitli içecekler, midenin aşırı doldurulması ve bazı durumlarda yenilen herşey yanma sorunu ortaya çıkarabilir. Yatarken vücudun üst kısmının alt kısma göre hafifçe yüksekte tutulması (başın altına konan ek yastıklarla) mide asidinin yemek borusuna kaçmasını engellemede faydalı olabilir. Yemek borusu ile mide arasında bulunan kapak normalde tek yönlü çalışır. Mide yanması yaşıyorsanız bu sizin mide asidinizin yemek borunuzu tahriş ettiğini gösterir. 

Yemek borusu asitlere karşı koruması olmayan bir yapıdır ve mideniz yandıkça bu bölgede kalıcı değişiklikler oluşabilir. 

Bu nedenle mide yanması sorununuzu aldığınız önlemlerle gideremiyorsanız doktorunuzun önerdiği "asit kaçağını önleyici" ilaçları mutlaka kullanmalısınız.

DOĞRUSUNU ÖĞRENELİM 

 

İnsanoğlunun gebelik süresi diğer canlıların çoğuna göre daha uzun olabilir ancak yine de bebeğiniz bu diğer canlılara göre birçok yetenekten yoksun bir şekilde dünyaya gelir. Memeli hayvanların çoğu doğumdan sonra annelerinin memelerini dakikalar içinde kendileri bulur ve direkt emmeye başlarlar. Yanlış emme veya emmeme gibi sorunları yoktur, böyle bir lüksleri de yoktur. Bildiğimiz kadarıyla gaz (kolik) sorunu da yaşamazlar, bu onların ayakta emmeleriyle ilgili olabilir. Yürüme, tehlikeyi algılayabilme, kendini koruyabilme, iletişim kurabilme, kendi besinlerini bulma, cinsellik ve diğer birçok beceri ya doğumda çoktan kazanılmıştır veya kısa zamanda gelişir. 

Daha alt sınıf canlılarda rahim içinde kazanılan birçok özellik insanda doğduktan uzun süre sonra kazanılır. 

Bunun bizlere getirdiği en önemli kazançlardan biri, size 9 Ay 10 gün ne kadar uzun gelse de, gebelik süresini kısaltmaktır. Bu özellikleri kazanmak için bebeklerimiz rahim içinde kalmaya devam etselerdi gebelik yıllar sürerdi. Size yine de halen yıllar sürecekmiş gibi gelen bu süre aslında insan gibi mükemmel bir canlının oluşabilmesi için gerekli en az süredir ve daha da kısaltılması olağan görünmemektedir. İnsanoğlunun rahimiçinde geçirdiği gelişim süreci yani gebelik süresi muhtemelen evrim süreci boyunca giderek kısalmış ve ancak bu seviyeye kadar inebilmiştir. Çok ileride eğer "yeni versiyonlarımız" ortaya çıkarsa belki gebelik süresi kısalabilir.

  Bebeğinizin cildinde erken dönemlerde ortaya çıkan ve lanugo adı verilen ipeksi tüyler yavaş yavaş kayboluyor. Bebeğiniz göz kapaklarını düzenli olarak açıp kapatıyor.

Kemik iliği artık kan yapma işini yavaş yavaş karaciğerden devralmaya başladı

 

"Bebeği emzirmek..."

Anneler bebeklerine ilk gördüklerinde aşık olurlar (babalar da öyle) ve acıkmış bir şekilde meme arayan bebeklerini içgüdüsel olarak hemen emzirmeye başlarlar. Evet, emzirmek içgüdüseldir, ancak siz yine de emzirme sorunları yaşamamak için hazırlıklara şimdiden başlayın. 

Emzirme eğitimi >>

Bu haftanın sonunda bebeğinizin boyu yaklaşık 39 cm. ve ağırlığı 1400 (1000-2080) gram!

<<dikkat!! - bebeğinizin boyu ve kilosu hakkında önemli bilgi>>

HAFTANIN ÖNERİSİ

Interneti seven ve ona inanan bir ailesiniz. O halde sizin de on-line olma vaktiniz geldi demektir. 

 

Önümüzdeki haftalarda doğum önü iznine ayrıldığınızda geliştirmek üzere şimdiden ailenize ait bir web sitesi hazırlamak iyi bir fikir olabilir. Bunun için çok fazla bilgiye ihtiyacınız olmayacak. Hem türkçe hem de diğer yabancı dillerde size web üzerinden bedava yayın yapma imkanı sunan siteler bulabilirsiniz. Bu sitelerde yer aldığınızda web adresiniz daha uzun olacaktır. İşi daha da ilerletmek isterseniz kendinize önce bir domain name alın (şanslıysanız iyi bir adres alabilirsiniz, www.soyadim.com gibi, şu anda bu domainlerin yıllık bedeli oldukça ucuzlamış durumdadır) ve bu domaini ya ücretsiz veya ücret karşılığında webe taşıyacak hosting şirketlerine on-line başvuruda bulunun.

Size 5 megabyte gibi bir alan ilk başlarda yeterli olacağından masrafınız çok fazla olmayacak. Kendi domain name'iniz olursa ailedeki herkesin de ayrıca bir e-mail adresi olabilir: bebegiminadi@soyadim.com, benimadim@soyadim.com gibi. Oldukça prestijli görünüyor değil mi? Bir de sitenizde yer almak üzere yine bedava bir ziyaretçi defteri oluşturursanız olay tamamlanmış demektir.

Şu anda isimlerin büyük bir kısmı alınmış olduğundan kendinize ait satın alınabilir bir domain bulmakta zorlanabilirsiniz, hayal gücünüzü kullanarak seçeneklerinizi artırın: .com alınmışsa, .net, .org, .info, .biz ve birçok seçenek söz konusu olabilir. Bu tür işleri genellikle baba adayları iyi yaparlar...

Video: gebelikte 30. haftada neler olur?

Bu gebelik haftası için okuma önerileri

Bu hafta bebeğinize bir isim belirleyin: Bebek isimleri >>

gebelik.org

Eğlenelim, öğrenelim: Bebekler bazen sinirli ve gergin olabilirler.

30. hamilelik haftası video versiyonu

<<29. hafta

31. hafta>>


Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

Hafta Hafta Gebelik Anasayfa

1. gebelik haftası

2. gebelik haftası

3. gebelik haftası

4. gebelik haftası

5. gebelik haftası

6. gebelik haftası

7. gebelik haftası

8. gebelik haftası

9. gebelik haftası

10. gebelik haftası

11. gebelik haftası

12. gebelik haftası

13. gebelik haftası

14. gebelik haftası

15. gebelik haftası

16. gebelik haftası

17. gebelik haftası

18. gebelik haftası

19. gebelik haftası

20. gebelik haftası

21. gebelik haftası

22. gebelik haftası

23. gebelik haftası

24. gebelik haftası

25. gebelik haftası

26. gebelik haftası

27. gebelik haftası

28. gebelik haftası

29. gebelik haftası

30. gebelik haftası

31. gebelik haftası

32. gebelik haftası

33. gebelik haftası

34. gebelik haftası

35. gebelik haftası

36. gebelik haftası

37. gebelik haftası

38. gebelik haftası

39. gebelik haftası

40. gebelik haftası

41. gebelik haftası

 

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş