gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

width=970

Doğum Sonrası Lohusalık Dönemiyle İlgili Sorular - gebelik.org

width=655

Doğum sonrasında cinsel yaşama tekrar ne zaman geçilebilir?

Doğum şekline bakılmaksızın, tümüyle normal seyreden bir doğum sonrasında çiftler en erken 4. hafta başından itibaren kendilerini psikolojik ve fiziksel olarak hazır hissettikleri anda cinsel yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

width=655

Bebeğimi nasıl beslemeliyim?

İlk 4 aylık dönemde bebeğinizi emzirmeniz bebeğinizin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Bu dönemde su dahil ek hiç bir besin maddesi vermenize gerek yoktur. Emzirmenin mamayla beslenmeye göre birçok avantajı vardır. Bunlar arasında en önemlisi bebeği ilk aylarda oluşabilecek muhtemel enfeksiyonlardan koruyan antikorlardır. Annede üretilen bu antikorlar sütle bebeğinize geçerek bu enfeksiyonlara karşı önemli derecede koruma sağlarlar. Bu yüzden doktorunuz aksini önermediği sürece bebeğinizi yanlız emzirerek besleyiniz.

Bebeğinize su verdiğinizde bebeğin midesi dolacağından emmek istemeyecektir. Bu yüzden sıcak havalarda dahi su vermekten kaçınınız ve bebeğinizi kendi sütünüzle besleyiniz. Ek olarak suyun içinde bulunan bazı bakteri ve virüsler bebeğinizde enfeksiyon gelişmesine neden olabilir.

width=655

 

Hangi durumlarda bebeği emzirmek sakıncalıdır?

Annenin sitomegalovirüs, hepatit B ve HIV (AIDS virüsü) taşıyıcısı olması durumunda enfeksiyon bebeğe bulaşabileceğinden emzirme sakıncalıdır. Aktif Herpes Simpleks virüs lezyonu olanlar ise memelerinde lezyon olmadığı sürece bebeklerini emzirebilirler. Ancak bu durumda ellerin sabunla iyice temizledikten sonra emzirme işlemine geçilmesi uygundur.

Ayrıntı istiyorum

width=655

Doğum kontrol yöntemini uygulamaya ne zaman başlamalıyım? Süt korur mu?

Emzirmeyen anneler genellikle doğumdan sonraki 6-8 hafta içinde adet görürler. Emziren annelerde ise ilk kanama 2. ayda olabileceği gibi emzirme devam ettiği sürece 18. aya kadar bile gecikebilir. Bu durum bir yandan emzirme sıklığıyla öte yandan annenin hormonal özellikleriyle ilgilidir. İlk ovulasyon (yumurtlama) ise emzirmeyenlerde daha erken olmak üzere 5. haftada bile gerçekleşebilir. Bu yüzden doğum kontrol yöntemine kısa zamanda başlamak gerekir.

Emzirmenin gebelikten koruduğu doğrudur, ancak buna güvenilmemelidir. En kısa zamanda kendinize en uygun yöntemin belirlenmesi ve uygulamaya geçilmesi gerekir. Eğer bebeğinize ek bir gıda vermiyorsanız ve adet görmüyorsanız (ilk iki aydaki damla damla kanamalar düzenli adet gördüğünüzün işareti değildir) 6 ay boyunca sütünüzün koruyuculuğu garanti olmamakla birlikte oldukça yüksektir. En geç bu süre sonunda bir yöntem uygulamaya başlamalısınız.

Ayrıntı istiyorum

width=655

 

Meme bakımı nasıl yapılır?

Memeleri her emzirme öncesi temizlemek gereksizdir. En önemlisi çevreden bulaşan mikropların bebeğe geçmesinin engellenmesi için emzirmeden önce kendi ellerinizi yıkamalısınız. Zira anne sütünün içinde enfeksiyonlardan koruyucu çok sayıda madde vardır. Meme temizliği en güzel anne sütünün kendisiyle yapılır. Emzirme öncesinde meme başınıza anne sütünden az miktar sürülerek bakım yapılabilir. Kesinlikle sabun, karbonatlı su gibi maddeler kullanılmamalı, memebaşı çatlakların bakımı için kullanılan kremler doktor önerisine göre kullanılmalıdır.

width=655

Bebeğin göbek bakımı nasıl yapılır?

Bebeğin göbeği genellikle 5.-10. günler arasında düşer. Çok ender durumlarda bu süre 4 haftaya kadar uzayabilir. Göbek düştükten sonra yara tümüyle kapanana kadar bir iki kez alkole batırılmış pamuklu çubukla silinmek suretiyle göbek bakımı yapılabilir. Bebeğinizin bezi göbek altı hizada olmalıdır. Böylece yaranın hava alması sağlanacak ve idrar bulaşması engellenecektir. Göbek çevresinde kızarıklık, göbekten kanama ya da akıntı görürseniz mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

width=300

İlgili Konular

Hamilelikte sık sorulan sorular ana sayfa

Genel sorular

Gebelik öncesi dönemde en sık sorulanlar

Gebelik dönemine ait en sık sorulanlar-1

Gebelik dönemine ait en sık sorulanlar-2

Doğumla ilgili en sık sorulanlar

Doğum sonrası (lohusalık) dönemine ait en sık sorulanlar

Soru-cevap arşivi

width=300

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

width=300

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabıDr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik
width=300

width=300

width=300

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş