gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

width=970

Hamilelikle İlgili Genel Sorular ve Yanıtları - gebelik.org

width=655

Annebebek Dergisi \ Ağustos-2011 Dr. Kağan Kocatepe

width=655

Hamilelikte hamama gidilir mi?

Hamamda uzun süre kalındığında vücutta ısı artışı söz konusu olabileceğinden hamama gitmekte sakınca olmamakla beraber 10 dakikadan daha uzun süre kalınmaması önerilir. Sauna ise gebelik döneminde önerilmemektedir.width=655

 

Saç boyatılır mı?

10. haftaya kadar saç boyatmaktan kaçınmak, 10. haftadan sonra ise organik boyalarla saçı boyatmak uygundur.

width=655Kalıcı makyaj yaptırılır mı?

Kalıcı makyajda kullanılan makyaj malzemeleri ciltten kana geçebildiğinden gebelik döneminde kalıcı makyaj önerilmez.width=655

Asitli içecekler tamamen mi yasak?

Asitli içeceklerin bebeğe zararı olduğu bir hurafe olmakla beraber, anne adayının sindirim sistemini tahriş etmesinden kaçınmak amacıyla günde bir adet ile sınırlamak uygundur.

width=655

Diyet ürünleri yenebilir mi?

Yağı alınarak diyet haline getirilmiş ürünlerde sakınca olmamakla beraber (süt gibi) suni şekerler katılarak hazırlanmış diyet ürünler (diyet kola gibi) tüketilmesi, şeker hastalığı olan anne adayları hariç, uygun değildir.width=655

Hamilelikte tuz tüketimini tamamen mi sınırlamak gerekir?

Hamilelik döneminde vücutta ödem oluşma eğilimi olması nedeniyle tuz kısıtlamasına gitmek doğrudur. Eğer tansiyon artışıyla seyreden bir sorun var ise tuz kısıtlaması daha sıkı uygulanmalıdır.

width=655

İç rahmin geniş olması diye bir şey var mı?

İç rahim veya iç karın halk arasında var olan ancak anatomide var olmayan bölgelerdir.  Bu tanımlamalar anne adaylarının karınlarının gebelik haftasına göre ufak veya büyük olmasını izah etmek için türetilmiş görünmektedir.width=655

 

Mememin küçük olması süt miktarı mı azaltır mı?

Göğüs kitlesiyle süt miktarı arasında bir bağlantı olmakla beraber çok aşırı küçük olmadığı sürece bebeği besleyecek süt miktarına aşırı azalma olmaz.width=655

Hamilelikte astım ilacı kullanılabilir mi?

Bronşiyal astım anne adaylarında nispeten sık görülen bir hastalıktır ve gerek inhaler gerekse tablet şeklinde gebelikte kullanıma uygun ilaçlar mevcuttur. Yine diğer alerji durumlarında kullanılabilen ilaçlar da mevcuttur.

width=655

Hamilelikte 10 saatten fazla süren araba seyahatleri yapılabilir mi?

Özellikle 32. haftadan sonra anne adayının şehir değiştirmesi çok uygun değildir. Bu süreden önce ise 2 saatte bir mola verilerek uzun seyahatler yapılması, doktorunun onayıyla, mümkündür.

width=655

Bilgisayar başında çalışmak bebeğe zarar verir mi?

Bilgisayar “ışınlarının” bilinen olumsuz bir etkisi saptanmış değildir. Ancak laptop adı verilen dizüstü bilgisayarların altlarının ısınması ve bunun gelişmekte olan bebeği olumsuz etkilemesi imkan dahilinde olacağından bilgisayarlarla masa başında çalışılmalıdır.

width=655

Dinlediğim müzik bebeğin ruhsal gelişimini etkiler mi?

Dinlenen müzik anne adayında yarattığı olumlu ruh haliyle salgılattığı “mutluluk” hormonları sayesinde bebek üzerinde de olumlu etki yapar.

width=655

Hamilelik varisleri geçer mi?

Hamilelik döneminde ilk defa gelişmiş olan varisler çoğunlukla lohusalık bitiminde kaybolur, hamilelikten önce var olan varisler ise hamilelikte daha belirgin hale gelebilirler ve geri dönüşümleri daha zordur.width=655

Hamilelikte tatlandırıcı kullanmaya devam edebilir miyim?

Gebelik öncesi diyabeti olan veya gebelik diyabeti olan anne adayları hariç, suni tatlandırıcı kullanımı önerilmemektedir.width=655

Midyeyi çok severim. Hamileliğimde de yiyebilir miyim?

Midye deniz ürünleri arasında en çok ağır metal biriktiren canlıdır ve tüketiminden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.width=655

Cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?

Cinsel ilişkinin düşüğe neden olduğuna dair bilimsel veri olmamakla beraber zaten oluşacak olan bir düşüğü hızlandırdığı düşünülmektedir.

width=655

Hamilelikte saçlar daha mı hızlı uzar?

Hamilelik dönemi saçların ve tırnakların hızlı değişime uğradığı bir döenmdir ve hem hızlı uzayabilir ve hem de özellikle emzirme döneminde daha bariz olmakla beraber daha kolay dökülebilir. Bu hızlı dökülme kalıcı değildir.

width=655

Hamilelikte baş ağrısı normal mi?

Özellikle 8-16. haftalar arasında beyin damarlarının genişlemesine bağlı olarak anne adaylarında baş ağrılarına sıklıkla rastlanır. Basit ağrı kesicilere yanıt vermeyen baş ağrıları nörolojik değerlendirme gerektirir.

width=655

Dondurulmuş gıdalardan hazırlanmış yemekleri yememeli miyim?

Son kullanma tarihi geçmediği ve gıdanın kendisi hamilelikte tüketime uygun olduğu sürece bu gıdaların tüketilmesi zararlı değildir.

width=655

Bebek tekmelemesi çok canımı yakıyor. İç organlarıma zarar verir mi?

Bebeğin tekmeleriyle kalın plasenta duvarını aşarak iç organlara zarar vermesi mümkün değildir ve görülmemiştir.

width=655

Hamilelik daha sık rüya görmeye neden olur mu?

Hamileliğin özellikle son haftaları beyin biyokimyasının değişmesiyle rüyaların daha yoğun ve daha canlı görüldüğü bir dönemdir.

width=655

Anne grip olduğunda bebeğe de mikrop geçer mi?

Grip bebeğe geçse dahi anne adayından gelen koruyucu maddeler de geçtiğinden onu ciddi enfeksiyona yakalanmaktan korur ve grip mikrobunun sakatlık yapıcı özelliği olmadığından, bebek bu durumdan çoğunlukla olumsuz etkilenmez.

Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

width=300

İlgili Konular

Hamilelikte sık sorulan sorular ana sayfa

Genel sorular

Gebelik öncesi dönemde en sık sorulanlar

Gebelik dönemine ait en sık sorulanlar-1

Gebelik dönemine ait en sık sorulanlar-2

Doğumla ilgili en sık sorulanlar

Doğum sonrası (lohusalık) dönemine ait en sık sorulanlar

Soru-cevap arşivi

width=300

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

width=300

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabıDr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik
width=300

width=300

width=300

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş