gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

width=970

Doğumla İlgili Sorular - gebelik.org

width=655

Ne zaman doğum yapacağım?

Normal gebelik süresi son adet tarihinin ilk gününden başlayarak sayılmak üzere 40 haftadır. Ancak tam 40. haftada doğum yapma olasılığınız yalnızca %5'tir. Doğum ağrılarının başlaması 38. haftanın başından 42. haftanın sonuna kadarki bir aylık zaman diliminde gerçekleşebilir ve bu 38 ile 42 hafta arasındaki süre normal gebelik süresi olarak kabul edilir.

Ayrıntı istiyorum

width=655

 

Doğum sancılarının başladığını nasıl anlayabilirim?

Gerçek doğum sancılarının en önemli özellikleri düzenli aralıklarla gelmesi (10 dakikada üç kez), her sancının 40-50 saniye sürmesi ve bu sancıların belirgin olarak karnın sertleşmesi şeklinde hissedilmesidir. Diğer bir özellik te doğum sancılarının başladığı andan itibaren giderek yoğunluk kazanması ve istirahatle geçmemesidir. Bu durumda doktora gitme zamanı gelmiştir.

Ayrıntı istiyorum

width=655

Doğumum normal mi sezeryan mı olacak?

Doğum ağrıları başlamadan önce doğumun şekli hakkında yorum yapmak doğru değildir. Bunun tek istisnası vardır: doğum kanalının bebeğin geçmesine engel olacak şekilde tıkalı olması. Bu, normal doğuma engel olabilecek tek kesin durumdur ve pratikte en sık bebeğin eşinin doğum kanalını tıkaması şeklinde karşımıza çıkar. Ancak biz günlük hekimlik uygulamalarımızda daha önceden sezaryen ile doğum yapmış olanlara, bebeği doğum kanalına ters veya enlemesine yerleşmiş olanlara, doğacak bebeğin doğum tartısını büyük tahmin ettiğimiz gebelere, çoğul gebeliği olan gebelerin bir kısmına gebelik süresi dolmadan önce bile sezaryen ile doğum önermekte ve bunu uygulamaktayız. Bazen de normal doğum önermemize rağmen doğum ağrıları esnasında bebeğin "sıkışması" yüzünden veya rahim ağzının beklediğimiz süre içerisinde yeterince açılmaması yüzünden sezaryen ile doğum önermekteyiz.

Ayrıntı istiyorum

 width=655

Bebeğim erken doğduğunda yaşama şansı nedir?

Bebeklerin erken doğmaları durumunda yaşama şansları bir çok etkene bağlıdır. Bunlardan en önemlisi bebeğin doğduğunda doldurmuş olduğu gebelik haftasıdır. 28. gebelik haftasından sonra ve özellikle 30. gebelik haftasından sonra doğmuş bebeklerin yaşama şansları oldukça yüksekken, bu sınır yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin gelişmesiyle birlikte giderek daha aşağı düşmektedir. Diğer önemli bir etken de doğum tartısıdır. Doğum tartısı 1000 gramın üstünde ve özellikle de 1600 gramın üzerinde olan bebeklerin yaşama şansı oldukça yüksektir ve bu sınır da giderek aşağı düşmektedir. Diğer bir önemli etken de bebebeğin kendine ait özellikleridir. Bazı bebeklerin akciğerleri diğerlerine göre çok daha erken gebelik haftalarında olgunlaşmakta, bir kısmında ise olgunlaşma daha ileri gebelik haftalarında olmaktadır. Bu da bebek doğduğunda yaşama şansını etkileyen en önemli faktördür.

Ayrıntı istiyorum

width=655

Suni sancı nedir?

Suni sancı doğum sancıları henüz başlamadan herhangi bir nedenle doğum gerektiğinde sancıların damar içine serumla birlikte verilen ilaç sayesinde taklit edilmesidir.

Ayrıntı istiyorumwidth=655

 

Çatı darlığı ne demektir?

Çatı darlığı, doğum kanalının bir ya da birden fazla bölümünün bebeğin geçmesine müsaade etmeyecek kadar dar olması durumudur. Bu durum doğumsal olabileceği gibi, çocuklukta kemik yapısını bozan hastalıklara (raşitizm) bağlı olarak da gelişmiş olabilir. Bazen de çatı darlığı nisbidir. Yani anne adayının kemikleri ortalama ağırlıkta bebeğin geçmesine izin vermesine karşın doğuracağı bebek iri olduğundan bu bebeğin geçmesine izin vermeyecek darlıktadır.

width=655Sancısız doğum nedir?

Sancısız doğum tabiri yanlıştır. Sancı doğumdaki kasılmaları tarif etmek için kullanılır. Ağrısız doğum tabiri daha uygundur. Ağrısız doğum çeşitli yöntemler kullanılarak anne adayının doğum eylemini mümkün olabilecek en az ağrıyla geçirmesini sağlamaktır. Bu amaçla en sık epidural anestezi kullanılır.

Ayrıntı istiyorum

 width=655

Hangi durumlarda doktorumu aramalıyım?

Doktorunuza gebelik veya başka bir sağlık probleminizle ilgili soruları yöneltmek için onun telefon numaralarını her zaman yanınızda bulundurmalısınız. Doktorunuzu gebeliğinizle ilgili acil olarak aramanız gereken durumlar şunlardır:

  • vajinal kanama

  • ani başlayan şiddetli karın ve/veya belağrısı

  • rahimde kasılma

  • bebek hareketlerinin uzun zamandan beri hissedilmemesi

  • vajinadan sıvı gelmesi (suların geldiğinin habercisi olabilir)

  • ateş, başağrısı, görme bozukluğu, kulaklarda uğultu, halsizlik, başdönmesi, şiddetli bulantı-kusma, nefes darlığı, çarpıntı, öksürük, göğüs ağrısı, ellerde ve yüzde ani şişme, bacak ağrısı gibi ani başlayan şikayetler.

Gebelik tüm organ sistemlerini etkileyen bir süreçtir. Doktorunuza yalnızca gebelikle ilgili olduğunu düşündüğünüz şikayetlerinizi değil, gebelik döneminden önce olmayan ve yeni ortaya çıkan tüm şikayetlerinizi bildirmelisiniz.

 width=655

Doğum yapacağım hastaneyi seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Günümüzde tıp çok hızlı ilerlemektedir. Önceleri "kader" olarak kabul ettiğimiz şanssız durumlar da artık giderek azalmaktadır. Sağlıklı bir doğum yalnızca kadın hastalıkları ve doğum uzmanının değil, gerekli durumlarda anne adayını hızla ameliyata hazır duruma getirebilecek bir anestezi ekibinin ve doğacak bebeğin ilk bakımını yapacak bir yenidoğan ekibinin ortak çalışmasının ürünüdür. Doğum için seçeceğiniz hastanede doğum yapacağınız odayı görmenizi, çocuk doktoruyla tanışmanızı ve hastanenin acil doğum anında size sunacağı olanakları sormanızı öneririm. Büyük şehirlerde yaşayan gebelerimizin ise hem kendileri, hem de doktorları için yol faktörünü gözönünde bulundurmaları önemlidir. İstanbulda doğum hizmetini başarıyla veren birçok hastane bulunmaktadır.

Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

width=300

İlgili Konular

Hamilelikte sık sorulan sorular ana sayfa

Genel sorular

Gebelik öncesi dönemde en sık sorulanlar

Gebelik dönemine ait en sık sorulanlar-1

Gebelik dönemine ait en sık sorulanlar-2

Doğumla ilgili en sık sorulanlar

Doğum sonrası (lohusalık) dönemine ait en sık sorulanlar

Soru-cevap arşivi

width=300

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

width=300

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabıDr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik
width=300

width=300

width=300

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş