gebelik.org
gebelik.org

Dr. Kağan Kocatepe'den Muayene Randevusu Almak İçin Tıklayın>>

Şehir Tiyatroları
Haydi tiyatroya...


SOHBET KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

TIBBİ BİLGİLER KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

EĞLENME VE ÖĞRENME KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

HAFTA HAFTA GEBELİK KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

ANNELER KULÜBÜ KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN


gebelik.org

gebelik.org
gebelik.org"DOĞUM KORKUSU...." yazan:
Seden Edgü Doğan

SEDEN EDGÜ DOĞAN KİMDİR:  

1966 Yılında İstanbul'da doğdu. Liseyi Saint Benoit Fransız Lisesi'nde okuduktan sonra, yapmak istediği işi buluncaya kadar bir kaç üniversite dolaştı. Sonunda işletme bölümünü bitirdi, ama çocukken Şehir Tiyatroları'nda yaptığı oyunculuk onu hiç rahat bırakmadığı için tiyatro sanatçısı oldu.
Altı sene önce Deniz adlı ilk oğluna hamileyken gebelik ve bebek bakımı konusunda okumaya başladı. Önceleri sadece kendi ilgi alanı olduğu için başladığı bu hobi, zamanla tıp, pedagoji v.s. gibi alanlara da yayıldı ve soru sormak için arayanların artmasıyla, gönüllü bir danışmanlık halini aldı. Bu sırada, ana sınıflarıyla yaptığı yaratıcı drama çalışmaları, çocuklar için olduğu kadar onun için de bir eğitim oldu. İki sene önce internette Deniz Bebe Danışmanlık adıyla bir de sayfa açarak işi ilerleten Seden tahminen 8 Ocak haftası içinde Ege adlı ikinci oğlunu doğuracak.

Not: bu yazı yayına hazırlanana kadar Seden oğlununu dünyaya getirdi bile...
Kendisini tebrik ederiz. 
14/1/2001 gebelik.org [MA]

DOĞUM KORKUSU  

Son birkaç aydır Anneler Kulübü üyeleriyle gerek online gerek mailler yoluyla yaptığım konuşmalarda bana en çok sorulan soru "normal doğumdan korkup korkmadığım" oldu. Bu konuda daha önce de pek çok kişiyle konuşmuştum ve size de görüşlerimi aktarmak istedim.  

Öncelikle şunu belirteyim, ilk doğumum çok kolay gerçekleşti ve bunda doğum korkumun olmamasının çok etkili olduğundan eminim. Çünkü doğanın bana verdiği bir özelliği kullanacaktım ve ne yalan söyleyim, sezaryen olacaksın deseler daha çok korkardım.

Doğada bütün dişi memelilere verilen ve insan dışında hiç bir canlının korkmadığı bu işlemi kolay olarak gerçekleştirmemem için hiç bir neden yoktu.

Bir sağlık sorunu yaşamıyordum, bebeğim ters değildi ve onun da bir problemi yoktu, çatım da açılmaya başlamıştı.

gebelik.orgYıllar önce doğum yapan kedimi düşündüm.

Yavrulamak için uygun bir yer bulduktan sonra bizi yanına istememiş, bir kaç dakika miyavladıktan sonra dört tane şirin ve yalanmaktan sırılsıklam olmuş yavrusunu bize gururla göstermişti. Yani bir kedi kadar da olamayacak mıydım?  

Doğumdan önce yaşanan kasılmalara sancı adını vermek nereden aklımıza gelmişse, bu isim bile pek çok kadını korkutmaya yetiyor.

Kültürümüzde ise ne yazık ki abartılı hikayeler anlatma geleneği olduğu için pek çok kadın, sadece doğum değil gerdek korkusu bile yaşıyor.

Kına gecelerinde bilinçli olarak kızlara anlatılan "dehşet hikayeleri" yüzünden ilk gecelerinde vaginismus yaşayan kadınlar, ya da aynı korkuyla iktidarsızlık yaşayan erkekler bazan namus davalarına sebep olabiliyor. Bu "korkunç" gecenin sonrasında hastanelik olan kadın sayısı da az değil hani.

İşte aynı anlayışla, kadınlar belki de kendilerine pay çıkarmak ve erkeklere "bakın ne kadar zor bir iş yapıyoruz " demek için doğumla ilgili pek çok abartılı hikaye anlatıyor.

Oysa bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek var: doğum korkuyla zorlaşır.  

1900'lü yılların başında  yaşayan Dr. Read, Afrika'da doktorluk yaparken ilginç bir olayla karşılaşıyor. Orada kadınların çok kısa süren ağrısız doğumlar yaptıklarına tanık olan doktor bunun nedenini araştırıyor. Sonuçta görüyor ki "Bu ilkel topluluklarda, bir kadın hamile kaldığı zaman, kasabanın başrahibesinden başka hiç kimse ona doğumdan bahsetmiyordu. Eğer doğum kötü geçer ve yaşlılardan birinin izinsiz olarak ona doğumdan bahsettiği tespit edilirse, suçlu şiddetle cezalandırılıyordu" (Bir Çocuk Bekliyorum- Laurence Pernoud) Dr. Read bu kadınların ne kadar kolay ve ağrısız doğum yaptıkların görünce, korkunun doğumu zorlaştırdığını anlamış ve hastalarındaki doğum korkusunu yenmeye çalışarak onlara kolay doğumlar yaptırmaya başlamış.

Daha sonraları Fransız doktor Lamaze, Rusya'da aynı şekilde kolay doğum yapan kadınları görünce bu konuda inceleme yapmış ve hamile eğitim merkezlerinde öğretilen o ünlü "Lamaze yöntemi"ni geliştirmiş. Yöntem temel olarak doğumun aşamalarını tanımak; ve bu aşamaların etkilerine direnmek yerine, onları kolaylaştırmak amacıyla uygun nefesler almak şeklinde özetlenebilir.   Burada anahtar kelime pek çok kişinin sandığı gibi nefes değil, "doğumun aşamalarına direnmemek".

Ben nefes alma eğitimi almadım, sadece kitaplarda okudum ve doğumun aşamalarını iyice tanıdım. Rahmimin ne zaman genişleyeceğini, bebeğin kafasının ne zaman rahim boynunu aşacağını, hangi aşamada ıkınmak gerektiğini öğrendim. Daha sonra bu aşamalarda nasıl nefes almam gerektiğini doktorumun hatırlatması yetti. Kasılmalar geldikçe, onların rahat geçmesi için nefes alıp verdim ve iki kasılma arası uykuya dalarak dinlendim. (ister inanın ister inanmayın o arada rüyalar bile gördüm) Üstelik daha önce hiç bir hazırlayıcı sancı yaşamadığım için ve amniyotik sıvımın (suyumun) azalması sonucu,  suni sancı verilerek doğum başlatılmıştı. Hani  herkesin "ay, suni sancı mı korkunç!!!" dedikleri şey.

Şimdi ikinci hamileliğimde da suyum azaldığı için aynı şeyi yapacağız. Böylece kasılmalarım normal bir doğumdan biraz daha şiddetli olacak ve ben yine hiç korkmuyorum. Daha önce böbrek taşı düşürmüş biri olarak doktoruma şunu söylemiştim : "Böbrek ağrısında hiç durmayan şiddetli bir ağrı var, oysa bu çok kısa sürüyor. Üstelik dinlenmek için arada kahve molası da var."  

Özetlemek gerekirse, kadın olarak bize verilen bedenimizin normal fonksiyonlarından biri olan normal doğum aslında korkulacak bir şey değil.

Ben doğumdan birkaç saat sonra kucağımda bebeğim hastane koridorunda dolaşırken sezaryenle "kolay" doğum yaptıklarını sanan annelerin yataklarından bana ne kadar imrenerek baktıklarını, eve geldiğimde kendimle değil de bebeğimle ilgilenmenin verdiği mutluluğu görseydiniz normal doğumu bu kadar şiddetle savunmamın nedenini anlardınız.

Doktorunuz aksini söylemedikçe, normal doğumun sizin için en uygun doğum olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Ve kimsenin doğum hikayelerini dinlemeyin, tabii benimkiler hariç :-)))  

gebelik.org

Herkese iyi doğumlar.      


geri dön
  ANASAYFA'YA DÖN  
gebelik.org sitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

SİTEYİ EN İYİ ŞEKİLDE GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN INTERNET EXPLORER KULLANINIZ

Copyright © 1999-2005 - g e b e l i k . o r g -Tüm hakları saklıdır.