gebelik.org
gebelik.org

Dr. Kağan Kocatepe'den Muayene Randevusu Almak İçin Tıklayın>>

gebelik.org


SOHBET KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

TIBBİ BİLGİLER KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

BEBEKLER&ÇOCUKLAR KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

HAFTA HAFTA GEBELİK KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

ANNELER KULÜBÜ KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

EĞLENME VE ÖĞRENME KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN


gebelik.org

gebelik.org

GEBELİKTE TÜPLÜ DALMA

Ülkemizde de giderek yaygınlaşan tüplü dalma sporu (scuba diving) anne olmayı planlayanların da severek yaptığı bir spor türü olduğundan bu konuda da bilgi vermeyi uygun görüyorum.

Konuyla ilgili yaptığımız literatür araştırmaları, gebelik döneminde hiperbarik (yüksek basınçlı) oksijenin doğmamış bebeğe zarar verdiği yönünde bir bilgi içermemekle birlikte, çalışmaların sayısı kesin bir sonuca varmak için oldukça yetersiz bulundu.

Rusya'da hiperbarik oksijen tedavisi gebelikte normaldışı durumların tedavisinde kullanılıyor ve bu tedavi esnasında karbonmonoksit zehirlenmesi geçiren anne adaylarında bebeklerin zarar görmediğine dair bilgiler var. Ancak gebelikte düzenli olarak dalmaya devam eden anne adaylarından doğan bebeklerde çeşitli anomalilere rastlandığına dair vaka takdimleri de mevcut.

Şu anda hiperbarik oksijen tedavisi yapılan merkezlerde de tedavi odalarına gebe olanların girmesine izin verilmiyor.

Öneri: gebelikte dalma (tüplü dalma) konusundaki çalışmalar henüz yetersiz sayıdadır. Bu yüzden anne olmayı planlayanların gebelik öncesi dönemden itibaren ve tüm gebelik boyunca bu spora ara vermeleri uygundur.

Gebe olduğunu bilmeden tüplü dalış yapan anne adaylarının bebeklerinde anomali ortaya çıkma riski yapılan dalış sayısıyla ilgili görünmektedir. Şu anki verilerle bu anne adaylarına direkt olarak gebeliğin sonlandırılmasını (kürtaj) önermek yerine olguların ayrı ayrı değerlendirilmesinde fayda vardır.


geri dön
  ANASAYFA'YA DÖN  
gebelik.org sitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

SİTEYİ EN İYİ ŞEKİLDE GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN INTERNET EXPLORER KULLANINIZ

Copyright © 1999-2005 - g e b e l i k . o r g -Tüm hakları saklıdır.