gebelik.org
     
PERİYODİK YAZILAR   19/03/2000
 
Nükhet'in Köşesi

Nükhet Demiray Nükhet Demiray 1972 İstanbul doğumlu olup halen İstanbul'da yaşamaktadır. Anadolu Ün. Açıköğretim İşletme Fak. mezunu olan Nükhet bankacılıkta geçen 7 senelik işyaşamını oğlu Caner'in doğumundan sonra bırakmış.

Oldukça erken bir gebelik haftasında doğum yapması nedeniyle prematüre bebek bakımı konusunda derin tecrübeler edinen Nükhet sizlere bu köşesinde annelik tecrübelerini aktaracak.

Nükhet webdesign konusunda da oldukça yetenekli bir anne. Oğlu Caner için hazırladığı web sayfasını mutlaka görün: http://freecenter.digiweb.com/family/caner

................çok yakında periyodik yazılarımıza başlayacağız..............gebelik.org ekibi..........


Tüm annelere, anne adaylarına ve çocuk sahibi olmak isteyenlere merhaba,

Benim şu anda 29 aylık olan erken doğmuş, yani prematüre bir oğlum var. Bu köşeden sizlere dilim döndüğünce kendi tecrübelerimi anlatmaya, paylaşmaya çalışacağım. Bu hafta sizlere öncelikle kendi hikayemizden kısaca bahsetmek istiyorum. Böylelikle bundan sonraki yazılarımda beni daha rahat anlayabilecek ve yorumlayabileceksiniz.

Hamileliğimin 27. haftasında halen bilmediğim bir nedenden ötürü erken doğum gerçekleştirdim. Biraz apar topar bir doğum oldu. Gelen sancıları kesinlikle doğum sancısı olarak nitelendirmemiştim. Filmlerde izlediğimiz gibi bağırtacak kadar şiddetli sancılar değildi. Doktor "doğum yapacaksın" diyene kadar da böyle bir olasılığı düşünmek istemedim belki de...

Doktora gittiğimde rahim ağzı 8 cm. açıktı. Ultrasonda bebeğimin tartısı 750 gram gözüküyordu. Doktor bu aşamada doğumu durdurmak için geç olduğunu, bu kadar erken ve düşük doğum ağırlıklı bir bebeğin yaşama şansının olmadığını bana söylediğinde neler hissettiğimi buraya yazamam herhalde. Makat geliş olmasına karşın, yaşama şansı olmayan bir bebeği sezeryanla doğurmak istemedim ve epidural anestezi ile normal doğum gerçekleşti. Ben doğumun sonunu hatırlamıyorum. O kadar çok bağırıyordum ki beni doğumun sonunda artık bayıltmak zorunda kalmışlar...

Ayıldığımda ben bebeğimin yaşamadığını düşünürken herkes bana iyi olduğunu, 1200 gr. doğduğunu ve ambulansla hastaneye gönderildiğini söylüyordu. Tabii ki ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.

Takiben bebeğim 3 ay boyunca İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gördü. Bu 3 ay boyunca ben ve bebeğim Caner inanılmaz bir mücadele verdik. Taburcu olduktan sonra da doktor kontrolleri sık olarak devam etti. Neredeyse her hafta doktora gidiyorduk. Bu arada Caner'de spastisite bulguları olduğundan bir yıl süreyle özel bir fizik tedavi (vojta terapisi) uygulandı. Bu bir yıllık süreçte spastisiteyi de yendik. Bugüne gelene kadar bir bebeğin yetişme sürecinde olacak en doğal gelişmeler için bile oldukça çaba sarfettik. Fakat şu bir gerçek ki, verdiğimiz bütün mücadelelerde başarılı olduk.

Hikayemi sizlere kısaca anlatmaya çalıştım. Merak ettikleriniz için bana e-mail gönderebilir veya icq'dan mesaj yollayabilirsiniz.

Çok yakında yazılarıma başlıyorum. İlk yazımda "erken doğum tehlikesiyle karşılaşan bir anne ne yapabilir?" konulu bir yazım olacak.

Sevgiyle, sağlıcakla ve dostça kalın.

Nükhet Demiray

ndemiray@bigfoot.com

icq: #18566245


ANASAYFA'YA DÖN

©1999-2000 [h t t p : / / g e b e l i k . o r g]

Yazıların tüm hakları siteye aittir ve yasal koruma altındadır. İzinsiz başka bir yerde yayınlanamaz.