gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Doğum Sonrası Alternatif Uygulamalar

En sol sütünda ülkemizdeki en sık yapılan uygulamayı, orta sütünda ülkemizde veya diğer ülkelerdeki farklı uygulamayı, en sağ sütunda da benim yöntem hakkındaki kişisel görüşümü bulacaksınız.

Dr. Kağan Kocatepe

Doğum sonrası
En sık uygulama Alternatif uygulama(lar) Kişisel yorum (Dr. KK)
anne adayı özel hastanelerde genellikle tek kişilik odaya, devlete bağlı hastanelerde genellikle iki ya da daha fazla kişilik odaya alınır. her zaman tek kişilik odaya alınır. bazı anne adayları kendilerine arkadaş isterler.
doğum sonrası bebek hemen bebek odasına alınır ve yanlızca emzirmek için getirilir. bebek annesinin yanından hiç ayrılmaz (rooming-in). bebek annesiyle kalmalıdır.
şekeri düşmemesi için bebeğe hazır mama verilir. ön planda emzirme tercih edilir. emzirme tercih edilmelidir.
  bebek gündüz annede gece bebek odasındadır.  
  bebek anne her arzuladığında getirilir.  
normal doğum 24 saat sonra taburcu olur. 2-5 günde taburcu edilir. 24 saat yeterlidir (hastane enfeksiyonunun önlenmesi açısından anne adayı en kısa zamanda taburcu edilmelidir).
sezaryan üç gün dolduğunda taburcu olur. 2-5 günde taburcu edilir. 2.5-üç günde taburcu edilmesi uygundur.
sezaryanla doğumdan sonra annenin 12 saat boyunca yemek yemesine izin verilmez Genel anestezi alanlarda 8-10 saat sonra, epidural ve spinalde 2-4 saat sonra sıvı alınmaya başlanır. bulantı yoksa, anne birkaç saat sonra az miktarda sıvı gıda almaya başlayabilir. Genel anestezi almış olanlarda ise anestezi gazlarının mide dolduğunda bulantı ve kusma yapabilecekleri gözönünde bulundurularak en az dört saat beklenmesi uygundur.
sezaryan sonrası annenin 6 saat geçmeden kalkmasına izin verilmez. kendini iyi hissettiğinde kalkarak idrarını yapabilir. ameliyat sonrası en erken zamanda kalkmak dolaşımın yavaşlamaması ve daha çabuk iyileşme için önemlidir.
hastanenin ziyaretçi saatleri kısıtlıdır. doğum yapanlar için kısıtlama yoktur. annenin rahatı açısından ziyaretçi saatlerinin kısıtlı olması uygundur.
Bebek doğduktan hemen sonraki dönem
En sık uygulama Alternatif uygulama(lar) Kişisel yorum (Dr. KK)
bebek doğduktan hemen sonra kordonu doktor tarafından kesilir. kordon anne ya da baba tarafından kesilir. ---
  kordon kesilmeden önce pulsasyonun (kordondaki nabız atışlarının) bitmesi beklenir. bu yöntem tercih edilecekse bebekle anne aynı seviyede tutulmalıdır. Bebek anneden yüksekte tutulursa bebekten plasentaya kan kaybı, alçakta tutulursa plasentadan bebeğe fazla kan gitmesiyle bebekte dolaşım yüklenmesi, problemlere neden olabilir.
bebeğin göbek adını kordonu kesen kişi koyar. göbek adını aileden biri (genellikle bir aile büyüğü koyar) ---
bebek kordonu kesildikten sonra radyant ısıtıcı altına alınır ve ilk bakımı burada yapılır. bebek hemen anne karnına verilir. bebek anne karnına verildiğinde ısı kaybını engellemek için bir battaniyeye sarılmış olmalıdır.
plasenta çıkarken ve epizyotomi (doğum kesisi) dikilirken bebek annede durmaz. bebek tüm bu işlemler esnasında annededir ve anne emzirmeye başlar. bebek en kısa zamanda annesine teslim edilmelidir.
bebek yıkanmaz, saçları ılık suyla durulanır. bebek yıkanır. bebek yıkanmamalıdır, cildindeki verniks adlı tabaka enfeksiyonlara karşı koruycudur, bu yüzden verniks fazlalığı tüm vücuda homojen dağılacak şekilde elle yayılır.
bebeğe hastaneden kıyafet verilir. bebeğe evden getirilen kıyafetler giydirilir. ---

Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

İlgili Konular

Doğum Ana Sayfa

Normal doğum - 1

Normal doğum - 2

Normal doğum - 3

Epidural (ağrısız doğum)

Epizyotomi (dikişli doğum)

Suni sancı

Normal doğum resimleri

Müdahaleli doğum (vakum ve forseps)

Bebeğe yapılan ilk değerlendirme

Yeni doğmuş bebeğinizi inceleyin

Doğum valizinizde neler olmalı?

Alternatif uygulamalar (normal doğum)

Alternatif uygulamalar (sezaryan)

Alternatif uygulamalar (doğum sonrası)

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş