gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Normal Doğum Alternatif Uygulamalar

Doğum fizyolojik bir olaydır ve dünyanın gelişmiş ülkelerinde doğum yardımında ve doğumla ilgili diğer uygulamalarda anne adayına farklı alternatifler sunulmaktadır. 

Uygulama ne kadar farklı olursa olsun anne ve bebeğin sağlığının bu uygulamadan olumsuz etkilenmesi beklenmez. 

Farklı uygulamalar geliştirilmesinin nedeni anne adayının kendini daha rahat hissetmesini sağlamaktır.

Alternatif uygulamalar arasında en önemlileri Amerika'da yaygın olarak uygulanmakta olan suda doğum ve evde doğumdur. 

Bu iki doğum şeklinin de kendine özgü farklılıkları vardır ve uygulanması tıbbi altyapı (evde doğumda normaldışı bir durumda kısa zamanda hastaneye kolaylıkla ulaşılması gibi) ve teknik altyapı (suda doğum için özel geliştirilmiş havuzlar) gerekir.

Bu bölümde bu yukarıdaki iki alternatif yöntemin ayrıntılarını değil, doğum eylemi, doğum, doğum sonrası ve sezaryan ile doğumda anne adaylarına sunulan alternatif uygulamaları bulacaksınız.

Doğum eyleminin birinci evresi (Doğum için doğumhaneye kabulden rahimağzının tam olarak açıldığı ikinci evresine kadar olan dönem)

En sık yapılan uygulama Alternatif uygulama(lar) Kişisel yorum (Dr. KK)
anne adayı doğumhaneye yanlız kabul edilir. anne adayıyla birlikte refakatçi de içeri girer. doğumların yoğun olarak gerçekleştiği devlete bağlı hastanelerde refakatçi almak personelin yükünü artırabilir.
ilk incelemeler sonrasında lavman yapılır. lavman yapılmaz. bebek başı çıktığında dışkıya bulaşmaması için yapılmalı.
pubik kıllar traş edilir. pubik kıllar traş edilmez. ----
anne adayı sancı odasında yatağa alınır, yanlızca idrar yapmak için kalkmasına izin verilir. odada serbestçe dolaşır. yürümek ve dolaşmak ağrıların düzenli olması açısından önemlidir.
doğum gerçekleşene kadar anne adayının ağızdan sıvı ya da katı hiçbirşey almasına izin verilmez. ağızdan sıvı almasına izin verilir. az miktarda sıvı gıda alabilir.
iki saatlik aralıklarla vajinal muayene yapılır. daha seyrek muayene yapılır. iki saatte bir muayene, doğum eyleminin seyrini takip için gereklidir.
belli aralıklarla kardiotokografi (CTG)uygulanır. sürekli kardiyotokografi uygulanır. düşük riskli gebelikte belli aralıklarla yeterli.
  bebeğin kalp atışları yanlızca fetoskopla dinlenir. hastanede CTG aleti yoksa ve düşük riskli gebelikse fetoskop yeterli olabilir.
  internal monitorizasyon yapılır (CTG probları rahim içine yerleştirilir) yanlızca yüksek riskli gebeliklerde bebeği yakın takip gerektiğinde kullanılmalıdır. Ülkemizde çok ender uygulanır.
rahimağzı açıklığı belli bir aşamaya geldiğinde, baş da "inmişse" amniyos kesesi bir aletle delinerek açılır (amniyotomi). amniyos kesesinin kendiliğinden açılması beklenir. ikisi de uygundur.
eylem esnasında mümkün olduğunca ağrı kesici ilaçlardan kaçınılır. şartlar uygunsa narkotik ağrı kesiciler verilir. damardan verilen ağrı kesicilerin belli kurallara uyularak verilmesi bebeğin etkilenmemesi açısından önemlidir.
  eylemde ağrı kesici olarak epidural uygulanır. en etkili ağrı kesici yöntem epiduraldir.
doğumhane güçlü ışıklarla aydınlatılmıştır loş ışıklar ikisi de uygundur, anne adayının tercihi dikkate alınmalıdır.
doğumhane sessizdir. müzik yayını vardır ve anne adayı müzik türünü belirleyebilir. anne adayı rahatsız olmuyorsa müzik yayını uygundur.
gerekli durumlarda damar yolu açılarak anne adayına serum verilir. doğumhanedeki her anne adayına rutin olarak damar yolu açılarak serum verilir. her anne adayına serum vermek gerekli değildir.
doğum eylemi yavaş seyrederse oksitosin (suni sancı) verilir amniyotomi yapılır(sukesesi aletle açılır) oksitosin uygulaması bu konuda tecrübeli personel tarafından uygulanmalı ve uygulama boyunca CTG ile bebek değerlendirilmelidir.
  yürüme, memeucu uyarısı gibi doğal yöntemler denenir yürüme oldukça etkilidir, memeucu uyarısı ise çok kontrollü bir şekilde uygulanmalıdır.
Doğum eyleminin ikinci evresi (rahimağzının tam açık olmasından bebeğin doğmasına kadar geçen dönem)
En sık uygulama Alternatif uygulama(lar) Yorum
anne adayı doğumhaneye yanlız başına alınır. eşi de girebilir. anne adayı isterse eşi de girebilmeli.
rahimağzı tam açık olduğunda anne adayı her ağrıyla birlikte ıkındırılır. anne adayı kendi ıkınma hissi geldiğinde ıkınır. ikinci evre uzamadığı sürece anne adayı ıkınma hissi geldiğinde ıkınmalıdır.
anne adayı doğum masasına alınır ve litotomi pozisyonunda doğum yapar. çömelerek doğum yapar. perinesi uygunsa çömelerek doğum isteğe bağlı denenebilir.
  diz dirsek pozisyonunda doğum yapar. perinesi uygunsa bu doğum şekli isteğe bağlı denenebilir.
baş çıkıma geldiğinde anne adayının karnına üstten bastırılarak destek verilir (Kristaller manevrası). anne adayı etkili bir şekilde ıkınarak müdahalesiz bir şekilde doğum yapar Kristaller yapılmamalıdır, tamiri zor yırtıklara yol açabilir.
bebek doğarken ağrı kesici ilaç verilmez. bebek başı çıkmak üzereyken anne adayı hafif anesteziyle uyutulur. anne, bebeğinin ağladığını duymalıdır.
anne adayı masanın ayaklarındaki metal kısımları kendine çekerek ıkınır. başka birinden destek alarak ıkınır. isteğe bağlı olarak her ikisi de uygundur.
anne adayına doğumun ayrıntıları gösterilmez. anne adayı doğumu aynayla seyreder. isteğe bağlı olarak her ikisi de uygundur.
  anne adayı taçlanma esnasında bebeğin başına dokunur ---
doğumhane güçlü ışıklarla aydınlatılmıştır. doğum esnasında oda karartılır. isteğe bağlı olarak her ikisi de uygundur.
doğumda sessizlik sağlanır. müzik devam edebilir. anne adayı tercih etmelidir.
birinci doğumsa epizyotomi (doğum kesisi) açılır. mümkün olduğunca epizyotomiden kaçınılır (anne adayı gebelik döneminde bunun için eğitim almış ve çeşitli egzersizler yapmıştır: perine masajı; Kegel egzersizleri gibi). perine uygunsa ilk doğum da olsa epizyotomi açılmayabilir.
  her doğumda epizyotomi açılır. perine uygunsa epizyotomi anlamsızdır..
doğum eyleminde doktor, hemşire ve eğitim hastanelerinde stajyer doktor, stajyer hemşire bulunur. anne adayının isteğiyle "seyirciler" dışarı alınır anne adayı "seyirci" istemediğini belirttiğinde bu isteği karşılanmalıdır.

Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

İlgili Konular

Doğum Ana Sayfa

Normal doğum - 1

Normal doğum - 2

Normal doğum - 3

Epidural (ağrısız doğum)

Epizyotomi (dikişli doğum)

Suni sancı

Normal doğum resimleri

Müdahaleli doğum (vakum ve forseps)

Bebeğe yapılan ilk değerlendirme

Yeni doğmuş bebeğinizi inceleyin

Doğum valizinizde neler olmalı?

Alternatif uygulamalar (normal doğum)

Alternatif uygulamalar (sezaryan)

Alternatif uygulamalar (doğum sonrası)

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş