gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Hamileliğin En Erken Evreleri - gebelik.org

width=655

gebelik.org

Resimde kadının anatomisi ana hatlarıyla gözlenmektedir. Serviks (rahimağzı), vajinanın sonunda yer alan uterusa (rahime) giriş kapısıdır. Bir kanal yapısındadır ve bu kanaldaki salgılar spermi depolamaktan ve vajinanın asit saldırısına karşı korumaktan sorumludurlar. Rahimağzı salgısının nitelikleri siklusun (adet döngüsünün) gününe göre oldukça önemli farklılıklar gösterir ve yumurtlama günü geçtikten sonra rahimağzı salgısı rahim içine hem mikroorganizmaların hem de spermlerin geçmesini engelleyen bir bariyer görevi yapar.

 

Rahim esas olarak bir kas dokusudur. Bebeğin gelişimi için gevşeme ve büyüme özelliğine sahiptir. Doğum kasılmaları rahimde başlar ve bu kasılmalarla birlikte rahimağzı yaklaşık 10 santimetre. açılarak bebeğin doğmasına izin veir. Rahim içi endometrium adı verilen bir tabakayla kaplıdır. Östrojen salgısıyla kalınlığı artan endometrium, yumurtlama sonrası salgılanan progesteron etkisiyle embriyonun implantasyonu (yerleşmesi) ve gelişmesi için elverişli bir ortam sağlar. Gebelik oluşmadığında adet kanamasıyla dökülür.

Fallop tüpleri, (kanallar), yumurtalıklar ile rahim arasında bulunan iç cidarı oldukça ince kanallardır.Yumurtlama esnasında yumurtalığın yüzeyini kaplayan saçak şeklindeki yapılar (fimbriyalar) oositi (yumurta hücresini) yakalayarak Fallop tüpünün içine alır. Oosit ile sperm arasındaki fertilizasyon (döllenme) Fallop tüpünde olur.

Ovulasyondan (yumurtlamadan) blastosist oluşumuna kadar geçen en erken gebelik aşamaları

gebelik.org

 

 

Yukarıdaki resimde over (yumurtalık) kesitinde folikülün olgunlaşma aşamaları gözlenmektedir. Ovulasyonla folikülden dış ortama atılan oosit (yumurta hücresi) fimbriyalar tarafından yakalanmış ve Fallop tüpünün içine alınmıştır. 

 

Oosit Fallop tüpünde ilerlerken vajinadan rahimağzına, rahimağzından rahim içini kaplayan endometrium tabakasına, buradan da Fallop tüpüne ulaşan spermler oositin etrafını sararlar. En iyi niteliklere sahip olan tek bir sperm oositin içine girmeyi başarır. İçeri giren sperm ile oositin genetik materyalleri birleştikten sonra hücre çoğalmaya başlar. Blastosist aşamasına gelmiş olan embriyo artık implante olmaya (yerleşmeye) hazırdır ve endometriumda (rahim iç tabakasında) en uygun yere yerleşerek gebeliği başlatır.

gebelik.org

En iyi niteliklere sahip olan sperm oositin içine girmeyi başarır.

gebelik.org

İçeri giren sperm ile oositin genetik materyalleri birleştikten sonra hücre çoğalmaya başlar ve pronukleus adı verilen yapılar ortaya çıkar.

Pronukleuslardan biri annenin, diğeri de babanın kromozom materyalini taşıyan yapılardır.

 

Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

width=300

İlgili Konular

Yumurtlama gününüzü ve doğurgan döneminizi hesaplayın

Giriş

İnfertilite (gebe kalamama) nedenleri

Tetkikler-I

Tetkikler-II

Erkeğe bağlı infertilite

Spermiyogram

Çevresel etkenler ve gebe kalamama (sigara, alkol ve meslek yaşamı)

İnfertilite (kısırlık) tedavisi

Tüp bebek ve diğer ileri gebelik oluşturma teknikleri

Tüp bebek elektron mikroskop görüntüleri

Gebelik oluşma mekanizması ve gebeliğin başlaması

Polikistik over

Erken menopoz

Yaş ve doğurganlık ilişkisi

Genital sistem gelişim kusurları

width=300

Dr. Kağan Kocatepe

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

width=300

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabıDr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik
width=300

width=300

width=300

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş