gebelik.org

Kadın Sağlığı Arama Motoru

Doğru arama yapın, aradığınızı bulun...gebelik.org Dr.Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmıştır.
       
       
Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın>>

UNTERSUCHUNGSTERMİNE

MAKE AN APPOİNTMENT

GEBELİKTE RİSK FAKTÖRLERİ
Anne adayının yaşı
Baba adayının yaşı
Sosyokültürel ve ekonomik özellikler
Anne adayının (ve baba adayının) mesleği
Akraba evliliği
Anne ve baba adayının kan grupları
Anne adayının gebelik öncesi kilosu
Anne adayının boyu
Geçirilmiş jinekolojik operasyonlar
Geçirilmiş ya da varolan jinekolojik hastalıklar
Geçirilmiş diğer operasyonlar, geçirilmiş veya varolan diğer hastalıklar ve kullanılmakta olan ilaçlar
Baba adayının hastalıkları ve kullanmakta olduğu ilaçlar
Ailelerde genetik geçiş gösterebilen (kalıtsal) hastalıkların varlığı
Bağımlılık yapıcı madde kullanımı
Anne adayının fiziksel durumu
Anne adayının genel ruhsal durumu ve gebelik konusundaki duygu ve düşünceleri
Yaşanmış olan gebeliğe ya da gebelikler ait özellikler
Yaşanmakta olan gebeliğe ait özellikler

hamilelik dönemi
dünyanın hamilelik ile ilgili
ilk görüntülü bilgilendirme sitesi

yayında...
www.hamilelik.tv

   

Dikkat: Aşağıdaki yazının tüm hakları basılı yayın olarak saklıdır (© 9 Ay 10 Gün - 2002). Yazıyı veya yazının herhangi bir kısmını herhangi bir iletişim ortamında (internet, basın veya yerel ortamlar) kullanmadan önce Dr. Kağan Kocatepe'den izin almanız önerilir. Aksi durumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na muhalefet anlamına gelir.

GEBELİKTE RİSK FAKTÖRLERİ

<<önceki sayfa

18-Yaşanmakta olan gebeliğe ait özellikler

Yukarıdaki risk faktörlerinden hiçbiri bulunmayan bir anne adayının gebeliği düşük riskli gebelik olarak takipedilir ve bu anne adayının sağlıklı bir gebelik, doğum ve doğum sonrası yaşama olasılığı ve bebeğinin de sağlıklı olma olasılığı oldukça yüksektir.

Ancak gebeliğin herhangi bir döneminde yapılan bir doktor kontrolünde aşağıdaki durumlardan biri saptandığında bu anne adayı düşük riskli gebelik kategorisinden yüksek riskli gebelik kategorisine alınır ve riskin getireceği muhtemel özelliklerine göre düşük riskli gebeliklerden farklı olarak takip edilir:

Anne adayının gebelikte düşük riskli gebelik kategorisinden yüksek riskli gebelik kategorisine alınmasını sağlayan durumlar oldukça fazla sayıdadır ve herbirinin yaratacağı muhtemel sonuçlar eşit değildir ve her birinin takibinde farklı yollar izlenir.

Amaç anne adayının ve/veya da bebeğin hayatını tehlikeye atabilecek durumların erken saptanması, tedavi edilebileceklerin tedavi edilmesi ve bazı durumlarda da erken doğum kararı verilmesidir.

Anne adayının yüksek riskli gebelik kategorisine alınmasını sağlayan durumlar

1)anne adayının kendisinin belirttiği yakınmalar:

Bunun en iyi örneği bebek hareketlerinde azalmadır.

2)doktor muayenesinde saptanan özellikler:

  • ellerde ve yüzde belirgin şişme, tansiyon yükselmesi hiçbir şikayet olmasa da preeklampsi habercisi olabilir.

  • anne adayının belirttiği ve muayenede uterustan geldiği gözlenen kanama her zaman daha yakın takip gerektirir ve çoğu durumda gebeliğin belli bir dönemlerinde kanama geçiren anne adayları gebeliklerinin geri kalan kısımlarında yüksek riskli gebelik olarak izlenirler.

3)laboratuar incelemelerinde saptanabilir:

ileri derecede anemi (kansızlık) veya diğer kan parametrelerinde "bozulma", kan uyuşmazlığı olan bir çiftte IDC titresinin yükselmesi, üçlütestte AFP'nin yüksek çıkması, şeker tarama testinde ya da şeker yükleme testinde patoloji saptanması bu açıdan en sık görülen durumlardır.

4)ultrasonografide saptanabilir:

İkiz ve diğer çoğul gebelik şekilleri yaratabilecekleri muhtemel sorunlar nedeniyle her zaman yüksek riskli gebelikler olarak takip edilirler. Fetus sayısı arttıkça erken doğum yapma riski artar. Çoğul gebeliklerde diğer muhtemel sorunlar gebeliğe bağlı yaşanacak olağan sorunların daha şiddetli olması, preeklampsi ve gebelikte diğer normaldışı durumların çoğunun ortaya çıkma riskinin daha fazla olmasıdır.

Ultrasonografi ve/veya doppler incelemesinde fetus ve/veya plasentayla ilgili saptanan çeşitli durumlarda durumun niteliğine göre anne adayı, bebeğinde ve/veya kendisinde (doppler incelemesinin patolojik çıkması durmunda olduğu gibi) gelişebilecek muhtemel durumlar açısından yüksek riskli gruba alınabilir. Bu durumların ayrıntılarını ultrasonografi bölümünde bulabilirsiniz.

Rutin ultrasonografide bebekte makrozomi ("irilik") saptanması, gelişme geriliği saptanması, bebeğin sıvısında azalma (oligohidramnios), artma (polihidramnios) saptanması anne adayının yüksek riskli gebelik kategorisinde takip edilmesini gerekli kılar.

  • Makrozomi (bebeğin haftasına göre olması gereken ağırlığın üst sınırının üzerinde olması) çoğu durumda bir patolojiye işaret etmezken altta yatabilecek muhtemel bir gestasyonel diabetin araştırılmasını gerektirir.

  • Benzer bir şekilde gelişme geriliği (bebeğin haftasına göre olması gereken ağırlığın alt sınırının altında olması) çoğunlukla bir patolojiye işaret etmezken gerçek bir intrauterin gelişme geriliği (İUGG) beraberinde bazı sorunları getirebilir.

5)gebeliğin doğal seyrinde ortaya çıkabilir:

Gebeliğin herhangi bir döneminde yaşanan normaldışı bir durum tedavi edilmiş olsa veya ilerleme göstermemiş olsa da aynı normaldışı durumun tekrarının erken tanınabilmesi için anne adayları daha yakın takipte tutulurlar. Bu "normaldışı" durumlar arasında bu kurala uymayan tek durum erken gebelik döneminde görülen aşırı bulantı kusmadır. Başka bir nedene bağlanamayan hiperemezis durumunda gebeliğin ilerleyen dönemlerinde normaldışı durumların ortaya çıkma riskinde azalma olduğu dikkati çekmekle birlikte bunun nedeni henüz anlaşılabilmiş değildir. Yani geçirilmiş hiperemezis yüksek riskli bir durum olarak kabul edilmez.

Anne adayının gebeliği 42 haftayı tamamladığında (bu süre doktordan doktora değişebilir ve sıklıkla 40 hafta 10 gün sınırı kabul edilmektedir) gebelikte miad geçmesi söz konusu olduğundan bu gebelik doğuma kadar yüksek riskli olarak değrlendirilir ve bu şekilde takip edilir.© 2002 [ 9 AY 10 GÜN-Kitap: ISBN 975-6797-20-7 ]
© 2003 [28 Gün / Kadın Olmak- Kitap: ISBN 975-6797-46-0 ]
© 1999-2050 - Her hakkı Dr. Kağan Kocatepe'ye aittir.
Op. Dr. Kağan Kocatepe
>>Nispetiye Caddesi No:36
Levent / İstanbul>>