gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

İyi Bir Hamilelik Dönemi Geçirmek

gebelik dönemi  

Bir canlıyı içinde büyütmek ve onu dünyaya getirmek bir mucizedir. 

İnsan ürettiği sürece, dünyaya katkısı olduğunu hissettiği sürece mutludur. 

Belki de mutlu olmanın sırrı budur:üretmek...

 

Doğum, doğanın kadınlara bir hediyesidir. 9 Ay 10 Gün boyunca çeşitli fedakarlıklara katlandıktan sonra kucağınıza aldığınız minik bebeğiniz size herşeyi unutturur, varoluşunuza ayrı bir boyut getirir...

 

Normal seyreden gebelik ve doğum bir doğa olayıdır. Tıbbi müdahaleler gereksiz yere devreye girdiğinde doğallık kaybolur. Ancak tam tersi de geçerlidir: Doğallığını yitiren bir gebelik tıbbi müdahalelere maruz kalır.  Doğallığı yitirip yitirmemenin bir kısmı sizin elinizdedir.

Çağımız her yeni gün bilimsel gelişmelerin kaydedildiği bir dönemdir. Aslında bu "bilimsel gelişmelerin" çoğu zaten var olan gerçeklerin keşfedilmesinden ibarettir. İnsan tarihte ilk ortaya çıktığı andan itibaren gebelik ve doğum vardı. Yüz binlerce yıldır bin milyarlarca insan doğdu. Siz yazının bu bölümünü okuyana kadar da dünya üzerinde muhtemelen 10.000 yeni insan yavrusu yaşama ilk çığlığını attı...

Doğum bilimi emekleme devresindeyken doktorlar doğal seyreden bu olguya gereksiz yere müdahale etmeme eğiliminde oldular. Teknik imkanlar buna izin vermiyordu. Daha sonra doğum bilimi gelişmeye başladığında doktorlar kendilerine çok güvendiler ve gebelik ve doğum konusunda aşırı müdahaleci olarak doğal olan bu olguyu yönlendirmeye çalıştılar.

Doğum biliminin altın çağını yaşadığı günümüzde ise gerçeğe dönüş yapmış durumdayız: Artık biz doğumbilimciler tek görevimizin "kesinlikle normaldışı seyrettiğinden emin olduğumuz" durumlarda devreye girmek, diğer durumlarda ise denetleyici olmak olduğunun bilincine vardık. Bu kural ihlal edildiğinde bilim tüm gelişmişliğine rağmen anne adayının aleyhinde işlemektedir.

Siz anne adaylarının gereksiz tıbbi manipulasyonlara maruz kalmamak, doğumbiliminin gelişmişliğinden azami faydalanmak için yapmanız gerekenler var:

İyi bir gebelik dönemi geçirebilmek için ilk şart elbette sağlıklı olmaktır. Sağlık, beden sağlığıyla birlikte ruh sağlığını da kapsar. Beden sağlığı için her zaman yapabileceğiniz birşeyler olduğu gibi ruh sağlığınız için de birşeyler yapabilirsiniz.

İşte size birkaç öneri

Gebelik tümüyle fizyolojik bir olaydır...

Gebeliğin kadın hayatının bir dönemi olduğunu her zaman hatırlayın. Kadın hayatının bebeklik, çocukluk, ergenlik, doğurganlık, menopoz evreleri ve bu evrelerin kronolojik bir başlangıcı ve bitişi vardır.

Bu evrelerin her biri hayatınızın fizyolojik bir dilimini temsil eder. Gebelik doğurganlık evresinin içinde yeralan ve bu evre içinde birden fazla kere yaşayabileceğiniz bir dönemdir.

Gebeliğin fizyolojik bir süreç olduğunu her zaman hatırlamanız, gebelik ve doğum hakkındaki endişelerinizi azaltacaktır.

Yaşamınızı organize edin...

Gebelik ciddi bir iştir. Her ciddiye aldığınız iş gibi gebeliğiniz hakkında da plan yapın.

 

Evrene yeni bir canlı getirme projesini baştan sona kadar planlayın. İşin üstesinden gelmek için gerekli olanlar, yapılan iş hakkında bilgili olunması, işin sevilmesi ve sonucun başarı olacağından emin olunmasıdır.

Hamile kaldığınız andan itibaren yeni bir süreç içine girdiğinizi ve kendi sağlığınız dışında başka bir canlının sağlığından da sorumlu olduğunuzu unutmayın. Hamile olduğunuz için kendinizle gurur duyun ve bebeğinizi kucaklayacağınız günlerin hayalini kurun.

Daha önceden sigara içiyorsanız bırakın. Çünkü içeceğiniz tek bir sigara bile bebeği olumsuz etkilemektedir. 

Daha önceden alkol alma alışkanlığınız varsa bunu da bırakma zamanıdır. Alkolün miktarı ile bebeğe verdiği zararın miktarı arasındaki ilişki tam olarak açığa kavuşmamıştır.

Daha önce düzensiz yemek yeme alışkanlığı, az uyuma alışkanlığı gibi alışkanlıklarınızı bırakmanın da tam zamanıdır. Alelacele birşeyler yemeyi bırakıp İçeriği daha faydalı bir yemek yeme alışkanlığı edinmenin de zamanı gelmiştir.

Bedeni aşırı zorlayıcı bir işte çalışmadığınız sürece işinizi bırakmanıza gerek yoktur. Ancak her fırsatta dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Yaşama bakış açınızı tekrar gözden geçirin...

Daha önce yaşama bakış açınız karamsar ise bunu da değiştirmenin tam zamanıdır. Gebelik sizin dünyaya yeni bir canlı getirerek katkıda bulunmanızın hazırlığıdır. Bebeğin rahim içinde ilk aylardan itibaren sizin temel duygu, düşünce ve olayları yorumlama alışkanlıklarınızı hissettiğini ve benimsediğini bilin. 

Yaşamı ve hamileliğinizi bir savaş olarak değil bir oyun olarak görün...

Böyle gördüğünüzde dünyada birden fazla gerçek olabildiğini farkedeceksiniz. Eşinizle bu konuda iletişim kurun.

Bir uzmanla işbirliği yapın...

Tercihen hamile kalmadan önce kontrolden geçmek için, hamile kaldığınızı anladığınız zaman en kısa zamanda kendinize bir doktor seçin ve düzenli olarak kontrollere gidin. İlk seçtiğiniz doktor daha sonra gideceğiniz doktor olmayabilir. Yalnız doktor konusunda karar verdikten sonra doktorunuza sadık kalın. Doktorunuzun önerilerine uyun. Hiçbir şikayetiniz olmasa bile kontrole gidin. 

Dünya üzerinde doğumların çok büyük kısmının doktorların olmadığı ortamlarda bile problemsiz gerçekleştiğini unutmayın. Muhtemelen siz de bu çoğunluk içinde yer alacaksınız. Doktorun varoluş amacı normal doğuma müdahale etmek değil, normalden sapmaları anlamak ve bunlara müdahale etmektir. Siz yine de işi şansa bırakmayın ve çağdaş erken tanı ve tedavi olanaklarından sonuna kadar yararlanın.

Sizi yanlış yönlendireceklere karşı en iyi savunma bilgidir...

Çağımız bilgi çağıdır. Bilgi ya da "bilgi" çok çeşitli kaynaklardan bize ulaşmaktadır. Çevreden, özellikle de yakın çevreden ve gazete, dergi, TV, radyo gibi kaynaklardan ulaşan bilgilere hemen inanmayın. İnsanlar hamileleri endişelendirmeyi tercih edebilirler, çünkü onları da endişelendiren biri olmuştur. Yanlış bilgi almak yerine doktorunuza ve güvenilir bilimsel kaynaklara başvurun ve herzaman vücudunuz hakkında bilgi sahibi olun.

Tıbbi bilgiler doktorların tekelinde değildir. Bilgi herkese açıktırAncak uygulama ve müdahale etme yetkisi doktorlarındır. Siz bedeniniz, gebelik, doğum, lohusalık gibi konularda mutlaka bilgilenin. Doktorunuza bol bol sorun. 

Doktorlar, kendilerine sorulan mantıklı soruları yanıtlamaktan hoşlanırlar.

Unutmayın: Gebelik ve doğum bir doğa olayıdır ancak doğa her zaman insanoğlundan yana olmaz. Doğa insanoğluna karşı işlemeye başladığında bilim bu durumu tersinde döndürebilir.

Yardım hemen yakınınızda sizi bekliyor...

Yeter ki geç kalmayın;

Dr. Kağan Kocatepe

Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

İlgili Konular

Kadın anatomisi

Erkek Anatomisi

Adet döngüsü ve yumurtlama
Meme dokusunun yapısı
Hamile miyim? - Gebelik belirtileri

Yeni canlının temelleri atılıyor
. (gebeliğin başlaması ve gelişimi)

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş