gebelik.org Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

Hamile misiniz? - Gebelik Belirtileri

Özellikle hamilelik planlayan kadınlar her ay "Acaba bu ay hamile kaldım mı?" sorusunu kendilerine sorarlar ve bedenlerindeki değişikliklerin hamilelik ile ilgili olup olmadığını merak ederler.

Gerçekten de bazı belirti ve bulgular "hamile miyim?" sorusunun cevabının "evet" olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.

Muhtemel bir gebeliğe işaret eden belirti ve bulgular

  • Beklenen adet kanamasının gecikmesi

  • Görülen adet kanaması niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması, halk arasında "üstüne görme" olarak adlandırılır)

  • Memelerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi

  • Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet

  • Bulantı ve bazen kusma

  • Yorgunluk, uykuya eğilim, başdönmesi

  • Sık idrara çıkma

  • Vajina salgılarının artması

    Karında şişkinlik hissi

Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Kesin bir gebelik varlığını göstermezler, zira başka durumlara bağlı da ortaya çıkabilirler. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalı ve ultrasonda gebelik gözlenmelidir.

Gebelik varlığının kesin tanısı nasıl konur?

GEBELİK TESTLERİ

Hamilelik rahimde (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG (Human chorionic gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır.

Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta fraksiyonu yani ß-HCG ölçümü yapılır.

İdrar testleri

Kanda ß-HCG belli bir eşik seviyesine ulaştığında idrara çıkmaya başlar ve gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki seviye artar. İdrarla yapılan gebelik testlerinin esası bu ß-HCG'nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. Çeşitli testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır.

Hastanelerde ya da evlerde hazır test kitleri (planotest) yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin az olduğu durumlarda hata oranının yüksek olabileceğini göstermektedir ("Hata" genellikle testin hassasiyetinin düşük olması nedeniyle var olan bir gebeliği saptayamaması şeklinde olmaktadır. Ancak tam tersi de mümkündür).

Kan testi (beta HCG):

İdrar testleri ß-HCG'nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken, kan testleri ß-HCG'nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda ß-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.

ULTRASONOGRAFİ İLE HAMİLELİK TANISI

Adet gecikmesi bir kaç güne ulaştığında hamilelik testi yapılmaksızın vajinal ultrasonografi ile gebelik tanısı konabilir. 

Abdominal (karından bakılan) ultrasonla ise hamilelik tanısı adet gecikmesinin daha fazla olması gerekir.

Site İçi Arama Motoru

Gebelik (hamilelik) haftası hesaplayıcı Gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayın (hamilelik takvimi)

İlgili Konular

Kadın anatomisi

Erkek Anatomisi

Adet döngüsü ve yumurtlama
Meme dokusunun yapısı
Hamile miyim? - Gebelik belirtileri

Yeni canlının temelleri atılıyor
. (gebeliğin başlaması ve gelişimi)

Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın

Kitap Önerisi

9 ay 10 gün hafta hafta hamilelik kitabı Dr. Kağan Kocatepe'nin İnkılap Yayınevi'nden çıkan kitabı gebelik öncesi, hamilelik, doğum, loğusalık, yenidoğan ve emzirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyor.
9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

sosyal eklenti Bu sayfayı Facebook'ta Paylaş