gebelik.org

Kadın Sağlığı Arama Motoru

Doğru arama yapın, aradığınızı bulun...gebelik.org Dr.Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmıştır.
       
       
Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın>>

UNTERSUCHUNGSTERMİNE

MAKE AN APPOİNTMENT

GEBELİKTE RİSK FAKTÖRLERİ
Anne adayının yaşı
Baba adayının yaşı
Sosyokültürel ve ekonomik özellikler
Anne adayının (ve baba adayının) mesleği
Akraba evliliği
Anne ve baba adayının kan grupları
Anne adayının gebelik öncesi kilosu
Anne adayının boyu
Geçirilmiş jinekolojik operasyonlar
Geçirilmiş ya da varolan jinekolojik hastalıklar
Geçirilmiş diğer operasyonlar, geçirilmiş veya varolan diğer hastalıklar ve kullanılmakta olan ilaçlar
Baba adayının hastalıkları ve kullanmakta olduğu ilaçlar
Ailelerde genetik geçiş gösterebilen (kalıtsal) hastalıkların varlığı
Bağımlılık yapıcı madde kullanımı
Anne adayının fiziksel durumu
Anne adayının genel ruhsal durumu ve gebelik konusundaki duygu ve düşünceleri
Yaşanmış olan gebeliğe ya da gebelikler ait özellikler
Yaşanmakta olan gebeliğe ait özellikler

hamilelik dönemi
dünyanın hamilelik ile ilgili
ilk görüntülü bilgilendirme sitesi

yayında...
www.hamilelik.tv

   

Dikkat: Aşağıdaki yazının tüm hakları basılı yayın olarak saklıdır (© 9 Ay 10 Gün - 2002). Yazıyı veya yazının herhangi bir kısmını herhangi bir iletişim ortamında (internet, basın veya yerel ortamlar) kullanmadan önce Dr. Kağan Kocatepe'den izin almanız önerilir. Aksi durumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na muhalefet anlamına gelir.

GENÇ YAŞTA ANNELİK

gebelik.orgDünyada bilinen en genç yaştaki annelik olgusu 1939'da Lima'da (Peru) gerçekleşmiştir. Lina Medina henüz 5 (!) yaşlarındayken sezaryan ile bir erkek çocuğu dünyaya getirmiştir. 1980 yılında kendisiyle yapılan görüşmelerde Lina, erkek kardeşi gibi büyütülen oğlunun "kendisinden bir parça olduğunu hissettiğini ancak olayı tam olarak algılayamadığını" belirtmiştir.

Sezaryanı yapan doktorun adı ile anılan Gerardo ise 10 yaşına gelene kadar Lina'yı ablası sanmıştır. Gerardo 18 yaşında evlenmiş, iki çocuğu olmuş ve 40 yaşında kalp krizinden vefat etmiştir.

Elbette yukarıdaki olgu oldukça ender rastlanan bir durumdur. 5 yaşında bir gebelik oluşabilmesi için bu kızın ergenlik çağına oldukça erken bir yaşta girmiş olması gerekir. Prekoks puberte ("çok erken yaşta oluşan ergenlik") adı verilen bu durum çok ender görülmese de tarihte buna benzer bir olgu bir daha bildirilmemiştir.


18 yaşından önce yaşanan bir gebelik, gebelikte ortaya çıkması muhtemel bazı normaldışı durumların riskini artırmaktadır. Bu açıdan 15-18 yaşlar arasında bu risk nispeten kabuledilebilir oranlarda artmasına karşın, özellikle 15 yaş ve altında olan genç kızın henüz doğurganlık açısından tam olgunlaşmamış olması nedeniyle bazı risklerin bariz olarak yüksek seyrettiği gözlenir.

15 yaş ve altında yaşanan gebeliklerde temel sorun kadının henüz anatomik ve fizyolojik olarak olgunlaşmamış olmasıdır. Yapılan araştırmalar erken yaşlarda yaşanan gebeliklerde başta preeklampsi ve erken ve/veya düşük tartılı bebek doğumu olmak üzere anemi (kansızlık), doğum eyleminin yavaş seyretmesi, baş-pelvis uygunsuzluğu ("çatı darlığı"), doğum sonrası kanama, yenidoğan ölümü risklerinde belirgin artış olduğunu göstermektedir.


Ülkemizde 15 yaş altında yaşanan gebeliklerin tüm gebeliklere oranı küçümsenemeyecek kadar yüksektir. Gelişmiş ülkelerde 15 yaş altı gebeliklerin oluşmasının temel nedeni bu ülkelerde kızların cinsellikle erken yaşlarda tanışmaları ve gebelik oluştuğunda bunun farkına varamamaları ya da farkına vardıklarında gebeliği sonlandırmak için başvurmakta gecikmeleri nedeniyle gebeliğin yasal tahliye sınırını aşmış olması iken, ülkemizde genç yaş gebelikleri daha çok geleneklerimizden kaynaklanan bir durumdur. Ülkemizin bazı bölgelerinde kızlar ergenlik çağına girer girmez kadınlıkları tescil edilmiş olur ve kısa zamanda uygun olan ve yine aynı yaşlarda ve çoğunlukla "beşik kerpmeleri" olan "damat adayıyla" evlendiriliverir.

Günümüzde ergenlik çağı, yani doğurganlığa geçiş dönemi kızlarda ortalama 12.5 yaşında başlar. 1820 yılındaki tıbbi literatürler ergenlik çağının başlangıcını 17.5 yaş olarak belirtirken bu yaş lineer bir şekilde düşmüş olup, 2020 yılında 12.0 yaş sınırına dayanacağı tahmin edilmektedir. Ergenliğe giriş yaşındaki düşmenin bu tarihten itibaren de devam edip etmeyeceği belli değildir.

Böylece dünya üzerinde erken yaşlarda yaşanan gebelik ve doğum oranlarında artışın da devam edeceği söylenebilir.© 2002 [ 9 AY 10 GÜN-Kitap: ISBN 975-6797-20-7 ]
© 2003 [28 Gün / Kadın Olmak- Kitap: ISBN 975-6797-46-0 ]
© 1999-2050 - Her hakkı Dr. Kağan Kocatepe'ye aittir.
Op. Dr. Kağan Kocatepe
>>Nispetiye Caddesi No:36
Levent / İstanbul>>