gebelik.org
gebelik.orggebelik.org
     

+Siteyi favorilerime ekle
+Siteyi giriş sayfam yap

gebelik.org


BEBEKLER&ÇOCUKLAR KANALINA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN


SOHBET KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

TIBBİ BİLGİLER KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

EĞLENME VE ÖĞRENME KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

HAFTA HAFTA GEBELİK KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

ANNELER KULÜBÜ KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN


gebelik.org

 
gebelik.org

BEBEĞİNİZ KONUŞUYOR!
Yazan: Seden Edgü Doğan

Seden Edgü Doğan hakkında:  
Seden Edgü Doğan1966 Yılında İstanbul'da doğdu. Liseyi Saint Benoit Fransız Lisesi'nde okuduktan sonra, yapmak istediği işi buluncaya kadar bir kaç üniversite dolaştı. Sonunda işletme bölümünü bitirdi, ama çocukken Şehir Tiyatroları'nda yaptığı oyunculuk onu hiç rahat bırakmadığı için tiyatro sanatçısı oldu.
Altı sene önce Deniz adlı ilk oğluna hamileyken gebelik ve bebek bakımı konusunda okumaya başladı. Önceleri sadece kendi ilgi alanı olduğu için başladığı bu hobi, zamanla tıp, pedagoji v.s. gibi alanlara da yayıldı ve soru sormak için arayanların artmasıyla, gönüllü bir danışmanlık halini aldı. Bu sırada, ana sınıflarıyla yaptığı yaratıcı drama çalışmaları, çocuklar için olduğu kadar onun için de bir eğitim oldu. İki sene önce internette Deniz Bebe Danışmanlık adıyla bir de sayfa açtı. Ocak ayında ikinci oğlu Ege'yi doğurdu.
Seden'e ulaşmak için: seden@gebelik.org

"Neden yeni doğmuş bebekle konuşuyorsun ki nasıl olsa seni duymuyor..."  

Bunu daha önce duydunuz mu? Ben çok duydum. Daha neler neler duydum. Örneğin bazı köylerde bebeğin kırkı çıkana kadar ışıktan rahatsız olmasın diye gözlerinin bağlandığını ya da kedi yavruları gibi bebeklerin de gözlerinin doğdukları zaman gözlerinin kapalı ve kör olduklarını, kulaklarının sağır olduğunu v.s. v.s.  

Bebeklerin daha annelerinin karnında duymaya ve görmeye, hatta koku ve tat almaya başladıklarını artık biliyoruz.

gebelik.orgDoğmamış bebeklerin 5 duyusunun gelişimi hakkında tıbbi bilgi almak için tıklayın...

Yine de onların yapabilecekleri pek çok şeyi gözardı ediyoruz. Bunların başında da konuşmak geliyor. Evet, belki bizim anladığımız anlamda değil ama bebekler konuşuyor ve bu konuda bizden daha başarılılar çünkü evrensel bir dilleri var. Sonradan bakıyorlar ki biz onların dilini anlamayacağız, onlar bizim dilimizi öğreniyorlar.

Bu konuda okuduğum ilk yazı, ikiz kardeşler hakkındaydı. Bu kardeşler kendi aralarında bebekçe konuşmaya devam etmişler ve başkaları anlamasın diye bebekçe kullanıyorlarmış.   İlk oğlum doğduktan sonra çocuk doktoru önerileri başladı. Bir arkadaşım kendi doktorlarının (ki Türkiye'nin en ünlü çocuk doktorudur) bebekçe bildiğini söyledi.

Bu ünlü profesör Amerika'da bir kursa gitmiş ve bebeklerin ağlamalarından ne sorunları olduğunu anlıyormuş. Bu ağlamaların on onbeş tanesini bazı öğrencilerine de öğretmiş. (Meslek sırrı çok önemli demek ki, hepsini öğretmiyormuş) Bunu öğrenince, vizitesi oldukça yüksek olan bu doktora gidemeyeceğime göre bari kendi bebeğimin dilini kendim öğreneyim diye düşündüm :) Bir süre sonra onun benden meme mi istediğini, altının mı ıslandığını ya da canının mı acıdığını anlamaya başladım. Her defasında farklı ağlamalar ve farklı "kelimeler" kullanıyordu.   Bu bebeğimde daha tecrübeli olduğum için daha ilk günden onu dinlemeye başladım.   gebelik.org

Geçenlerde NTVMSNBC'de bir haber vardı. http://www.ntvmsnbc.com/news/67428.asp#BODY Bir ingiliz hemşire bebeklerin dilini anladığını böyelece anne babalara yardımcı olduğunu söylüyor. Bu konuda bir kitap yazmış. Ayrıca telefonla ya da karşılıklı görüşmeyle danışmanlık yapıyormuş. Ben belki bebekçeyi onun kadar ilerletemedim,  ama yine de temel ihtiyaçlarını, ya da karnını ağrıyıp ağrımadığını, kendini güvende hissetmek için kucak istediğini, yattığı pozisyonu değiştirmemi söylediğini anlıyorum. Bu sayede daha rahat bir annelik yaşıyorum. Daha huzurlu bir bebeğim var.

Çünkü benim onu dinlediğimi biliyor ve ben biliyorum ki BEBEĞİM KONUŞUYOR.


siz de gebelik.org da yazı yazmak isterseniz tıklayın


geri dön
   
gebelik.org sitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

SİTEYİ EN İYİ ŞEKİLDE GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN INTERNET EXPLORER KULLANINIZ

I Site hakkında I uyarı I Site ekle I Soru Gönder I
I
webmaster I anneler kulübü üyeliği I anneler kulübü yardım I
I
sponsor olmak veya reklam vermek için I yeniliklerden haberdar olmak için Io

Copyright © 1999-2001 g e b e l i k . o r g -Tüm hakları saklıdır.