gebelik.org
gebelik.orggebelik.org
     

gebelik.org


BEBEKLER&ÇOCUKLAR KANALINA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN


SOHBET KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

TIBBİ BİLGİLER KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

EĞLENME VE ÖĞRENME KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

HAFTA HAFTA GEBELİK KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

ANNELER KULÜBÜ KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN


+Siteyi favorilerime ekle
+Siteyi giriş sayfam yap

gebelik.org

 
gebelik.org

ÇOCUKLUK ÇAĞI HASTALIKLARI
Yazan: Uzm. Dr. Faik Kuseyri

Dr. Faik Kuseyri hakkında: 1956 doğumlu Faik Kuseyri, 1980 yılında Tıp Fakültesini bitirdi, 1984 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Halen özel çalışmaktadır.
Tel: 0-542-671 09 26

gebelik.orgİnsanın yaşamının herhangi bir evresinde geçirebileceği, ancak çoğunlukla çocukluk çağında geçirildiği için bu isimle gruplandırılan su çiçeği, kabakulak, kızamık, boğmaca, kızamıkcık, 5. ve 6. hastalıklar, ergenlik döneminde hırpalayıcı klinik gösterirler..  

Çocukluk çağı infeksiyonlarının büyük yüzdesi virus kökenlidir ve bunların tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur.

Döküntü ile seyreden kızamık, kızamıkcık, 5. ve 6. hastalıklarda antibiyotik döküntüyü geciktirir ve hastalığın gidişini ağırlaştırabilir.  

Çocuğunuzda nedeni bilinmeyen ateş varlığında hemen antibiyotiğe sarılmayın..

Ateş düşürücü ilaçlar ile (3 yaş altında aspirin vermeyin !!!!) ateşini kontrol altında tutmaya çalışın.

Çocuğunuz daha önce ateşe bağlı havale geçirdi ise, nedensiz ateş varlığında hemen doktorunuzla görüşün..   Ateş ile birlikte ek yakınma yoksa bir kaç gün içinde yüzden veya vücuttan başlayan  deriden kabarık olmayan, basınca solan ufak kırmızı döküntüler için hergün vücudunu kontrol edin... Döküntü olduğu gün ateş düşecektir..  

Ateşle beraber gözlerde sulanma, çapaklanma, kanlanma, burun akıntısı, ışıktan rahatsız olma, kesik sert öksürük varsa kızamık yoldadır... Ateşi kontrol altında tutarak döküntüyü bekleyin. Döküntüden sonra ateş hemen düşmez ve ayrıca komplikasyon riski yüksek olan bir hastalık olduğundan doktorunuzla temas kurun..

En sık otit (orta kulak iltihabı şeklinde) ve pnömoni (zatüre) görülür...     Kabakulak ve suçiçeği'nde hastalığın ön dönemi sakin geçer..

Hafif gripal enfeksiyon kliniğini takiben sulu, kaşıntılı, kabarık lezyonlar karın ve göğüsten başlayarak (kesinlikle vücudun sıcak bölgelerinden başlayarak dökülür) 3-4 gün süre ile döküntüler tüm vucütta (ağız içi, cinsel organ, göz ve saçlı deri dahil) belirginleşir..   Kabakulak ta ise hemen hiç bir ön bulgu olmadan (bazen kulak ağrısı yakınması..!!) kulak önündeki parotis bezleri şişer.. Çoğunlukla tek taraflıdır..  

Çocukluk çağının en muzdarip edici hastalığı boğmacadır.. Tanısı zordur..Tanı koydurucu kesin kriterle yoktur..Klinik seyri değişkendir..Aşılı çocukta da olabilir..Klinik yakınmaları uzun sürer..Bazen aylarca....Sıkı bir izleme gerektirir..Aile kooperasyonu doktor için çok önemlidir... Çocukluk çağında yapılan boğamaca aşılarının yetişkin dönemine doğru koruyuculuğunu yitirdiği ve bu dönemde de 'yetişkin boğmacası'ndan söz edildiği İç Hastalıkları uzmanlarınca söylenmekte...

Yetişkinler için boğmaca aşısı gerekecektir..Çünkü bu kişiler çocuklara hastalık bulaştırmaktadır..    

Özetle.... Her ateşli durumda, nedeni belli değilse, hemen ilaca sarılmadan çocukluk çağı döküntülü hastalığı olabilir mi sorusunu aklımıza getirip bir süre doktorunuzun bilgisi dahilinde izlemeye alalım....        

Dr. Faik KUSEYRİ    


geri dön

ANASAYFA'YA DÖN


gebelik.org sitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

SİTEYİ EN İYİ ŞEKİLDE GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN INTERNET EXPLORER KULLANINIZ

I Site hakkında I uyarı I Site ekle I Soru Gönder I
I
webmaster I anneler kulübü üyeliği I anneler kulübü yardım I
I
sponsor olmak veya reklam vermek için I yeniliklerden haberdar olmak için Io

Copyright © 1999-2001 g e b e l i k . o r g -Tüm hakları saklıdır.