gebelik.org
gebelik.orggebelik.org
     

gebelik.org


ANNESAYFA ANASAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN


SOHBET KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

TIBBİ BİLGİLER KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

EĞLENME VE ÖĞRENME KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

HAFTA HAFTA GEBELİK KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

ANNELER KULÜBÜ KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN


+Siteyi favorilerime ekle
+Siteyi giriş sayfam yap

gebelik.org

 
gebelik.org

ANNESAYFA [SEDEN EDGÜ DOĞAN]

Seden Edgü Doğan1966 Yılında İstanbul'da doğdu. Liseyi Saint Benoit Fransız Lisesi'nde okuduktan sonra, yapmak istediği işi buluncaya kadar bir kaç üniversite dolaştı. Sonunda işletme bölümünü bitirdi, ama çocukken Şehir Tiyatroları'nda yaptığı oyunculuk onu hiç rahat bırakmadığı için tiyatro sanatçısı oldu.
Altı sene önce Deniz adlı ilk oğluna hamileyken gebelik ve bebek bakımı konusunda okumaya başladı. Önceleri sadece kendi ilgi alanı olduğu için başladığı bu hobi, zamanla tıp, pedagoji v.s. gibi alanlara da yayıldı ve soru sormak için arayanların artmasıyla, gönüllü bir danışmanlık halini aldı. Bu sırada, ana sınıflarıyla yaptığı yaratıcı drama çalışmaları, çocuklar için olduğu kadar onun için de bir eğitim oldu. İki sene önce internette Deniz Bebe Danışmanlık adıyla bir de sayfa açtı. Ocak ayında ikinci oğlu Ege'yi doğurdu.
Seden'e ulaşmak için: seden@gebelik.org

Seden'in websayfası

İÇİMİZDEN BİRİ'nde Seden Edgü Doğan


BEBEKLERİMİZİ NASIL GİYDİRELİM?

Anılarımdan hiç silinmeyen bir görüntü: Sıcak bir yaz günü finaller için okula gidiyordum. Arabaya kucaklarında bebekleriyle bir çift bindi. Pembe battaniyeler içinde olduğu için kız olduğunu sandığım minik bebeğin sadece yüzü görünüyordu, ama o minicik yüz tahmin edebileceğiniz en koyu kırmızı, hatta mor renkteydi. O sıcak yaz gününde ben üstümdeki tişörtle bile terlerken bebeği battaniyelerin içinde boğmak üzereydiler. Yirmili yaşlarında bir üniversite öğrencisisin, ne yapabilirsin ki. Söylesen terslerler. O görüntü aklımdan hiç çıkmadı ve kendi kendime söz verdim: "Ben bebeğime bu eziyeti yaşatmayacağım"   Bebekler küçüktür, narindir, incedir. Ama sonuçta onlar da insandır. Yani vücut sıcaklıkları 36.5 - 37.5 civarında yaratıklar. Onları olmaları gerektiğinden daha fazla ısıtmak en az üşütmek kadar zararlıdır. Bebeklerin cilt altındaki yağ tabakası henüz tam oluşmadığı için ısı kayıpları daha çabuk olur. Onları bu ısı kaybını önleyecek şekilde giydirmek yeterlidir.

gebelik.orgYaz ya da kış bir bebeğin odası 22 - 24 derece civarında olmalıdır. Bebeğin üşüdüğünü hissettiğimiz durumlarda bu ısı 26 dereceye kadar yükseltilebilir. Ama yeni doğduğu için gece kalöriferleri yanan  bir evde ya da yazın bebeğin odasına ayrıca ısıtıcı koymak gerekmez. Odasının sıcaklığını sürekli kontrol edebileceğiniz bir termometre en önemli yardımcınızdır. Size bebek üşür gibi görünecek 22- 24 derece aslında onun için yeterli olduğu gibi ayrıca ilerde, bağışıklık sistemi daha sağlam bir çocuğunuz olması için atacağınız ilk adımdır.  

Bebeklerin mikrop kapmasından korkarak yapılan bir başka yanlış da onları sokağa çıkartmamaktır. Sağlıklı doğmuş, kilosu yerinde bir bebek birkaç günlükken bile sokağa çıkarılabilir. Bu onun havadaki virüs ve bakterilere daha çabuk alışmasını sağlayacak ve onu daha dayanıklı yapacaktır.

Hava kirliliği, polen saldırısı, ya da fırtına gibi abartılı doğa olayları olduğu zamanlar hariç bebeğinizi hergün gezdirmeye çalışın. Önemli olan rüzgar varsa burnunu ve kulaklarını korumaktır. Çünkü bebeklerin kulakları çok hassastır hemen ağrı yapabilir, ve yüzüne vuracak rüzgar bir kaç saat sonra ona gaz yapar.

Bebeklerimizi soğuk havalarda dışarı çıkartırken kalın bir tek kat yerine ince birkaç kat giydirilmesi öneriliyor, hem aralarında hava dolaşımı olsun hem de gerekirse kat kat eksiltilebilsin diye.

Bebeklerinizi kendiniz ne giyiniyorsanız ondan bir kat daha fazla giydirmeniz yeterli.

O da eksik olan yağ tabakasının yerine, bebekler büyüdükçe ve tombul tombul boğumları oluştukça kendiniz ne giyerseniz onlara da o kadar giydirebilirsiniz.

Ayrıca bebekler için en iyi giysi türü pamukludur. Yün allerji yapabileceği için pek önerilmez.  

Unutmadan, kanguruyla bebek taşıma konusunda ülkemizde hala endişeler var. Oysa yurtdışında bebekler ilkgünden itibaren kanguruyla taşınıyor. Tabii tekrarlıyorum, bir sağlık problemi olmadan doğmuş bebekler sözkonusu. Eğer bebeğinizi kanguruyla taşıyacaksanız öncelikle iyi bir kanguru edinin. Bebeğiniz kanguruyla dolaşırken sizin bedeninize dayanacağından sizin de bebeğin de normale göre daha ince giyinmeniz gerekir. Yoksa fazla terlersiniz, ve özellikle bebeğinize terlemek hiç iyi gelmez.  

Bebeklerimizi üşüyor diye terletmeyip sık sık hava aldırarak büyütürsek, göreceksiniz yuva ya da okul çağında pek çok yaşıtı sık sık hastalanırken, sizinkiler çok dirençli olacaklar.  Eğer hava güzel ve güneşliyse öğle saatlerinde, cildini direkt güneş ışığından korumanız gerekir.

Ozon tabakası delindiğinden beri güneş bize eskisi kadar dost olmadığı için özellikle bebek ciltlerini yazın güneşten korumak için en az 30 hatta 60 faktörlü ve deri içine girmeyerek cildin üstünde kalan güneş kremleri öneriliyor. Tabii bunların bebekleri için özel üretilmesi gerekli, çünkü allerji riski var. Deniz kıyısında da bebeğinizi en iyi koruyacak şey üzerindeki ince bir kat giysidir. Beyaz bir pamuklu onu fazla güneş ışınlarından korur. Hatta bu konuda Amerika'da yeni çıkan bir ürün var. Çok güneşli yerlerde giysilerden bile geçen UVA ve UVB ışınlarını süzmesi için yıkama suyuna katılan bir madde giysileri daha az geçirgen yapıyor.

Bu arada bebeklerimizin kemik gelişimi için onlara D vitaminini de sadece güneşten alacağını unutmamak gerek. Bebekler için en iyi güneşlenme zamanı sabahın erken saatleri ve öğlen 4 hatta 5'ten sonradır. Unutmayın fazla güneş size de zararlıdır. Son yıllarda cilt kanserlerinde iki katına varan bir artış var ve doktorlar bunu Ozon tabakasındaki deliğe ve özellikle çocukluk çağındaki güneş yanıklarına bağlıyorlar.   Bebeklerimizi temiz havadan ve güneşten mahrum etmeyelim.

Sağlıklı bebeklerin bilinçli anneleri olarak, onları doğru koruyalım.


Siz de ANNESAYFA köşeyazarı olmak isterseniz tıklayın...


geri dön

ANASAYFA'YA DÖN


gebelik.org sitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

SİTEYİ EN İYİ ŞEKİLDE GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN INTERNET EXPLORER KULLANINIZ

I Site hakkında I uyarı I Site ekle I Soru Gönder I
I
webmaster I anneler kulübü üyeliği I anneler kulübü yardım I
I
sponsor olmak veya reklam vermek için I yeniliklerden haberdar olmak için Io

Copyright © 1999-2001 g e b e l i k . o r g -Tüm hakları saklıdır.