gebelik.org
gebelik.orggebelik.org
     

gebelik.org


ANNESAYFA ANASAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN


SOHBET KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

TIBBİ BİLGİLER KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

EĞLENME VE ÖĞRENME KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

HAFTA HAFTA GEBELİK KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

ANNELER KULÜBÜ KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN


+Siteyi favorilerime ekle
+Siteyi giriş sayfam yap

gebelik.org

 
gebelik.org

ANNESAYFA [NİL ADANALI]

  1969 Ankara doğumluyum. Bütün eğitim dönemlerimi Ankara'da tamamladıktan sonra 1991 yılında ODTÜ İşletme Bölümü'nden mezun oldum. Aynı yıl Turk Eximbank'ta çalışmaya başladım. 1992 yılında hayatımın aşkı ile evlenip, 1994 yılının Temmuz'unda ilk bebeğimi kucağıma aldım. İkizlerim ise Ekim 2000'de dünyaya geldi. Halen Ankara'da yaşıyor, Turk Eximbank'ta Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya devam ediyorum.

Nil'e ulaşmak için: nadanali@Eximbank.gov.tr
İçimizden Biri'nde NİL Adanalı

Annesayfa 10/8/2001

İkiz Büyütürken Hayatınızı Nasıl Kolaylaştırabilirsiniz?

Nil Adanalı ve kızları

7 yaşındaki kızımın gönül sesine kulak verip bir bebek sahibi daha olmaya karar verdim. Bir değil iki bebeğe sahip olacağımızı öğrendiğimizde, belki de şu an pek çok insanın suratında ikiz bebeğimiz olduğu hatta üçüncü bir ablamız da olduğunu öğrendiklerinde oluşan "zavallılar" ifadesi bizim de suratımızda belirdi.
Resim: Nil Adanalı ve kızları...  

Zor bir karardı. Ama planlı bir gebeliği ikiz bebek olduğunu öğrenince sonlandırmak da imkansızdı. Düşündüm ki ben bir annelik tecrübesine sahibim. Biraz sabır, biraz destek, biraz anlayışla ben, biz bu işin üstesinden gelebiliriz. Ve hep pozitif düşündüm. İkiz bebekli hayatımı kolaylaştırmak için uyguladığım ve bence çok da başarılı olduğum düzeni sizlerle paylaşmak istedim.

Doğumdan önce acımaklı bir ifade ile suratıma bakan insanlara "niye o kadar zor olsun ki?" diye cevap verirken benim de endişelerim vardı. Ama ikizlerimin neredeyse 9 aylık olmaya yaklaştığı şu dönemde gerçekten göğsümü gere gere yapılmayacak şey değil, neyi ne kadar zorlaştırdığınıza ya da kolaylaştırdığınıza bağlı diyerek cevap verebiliyorum.

İşte önerilerim:

* İster tek yumurta ister çift yumurta olsunlar ikizlerinizin bambaşka bireyler olduğunu unutmayın. Birinin sevdiği yemeği diğerinin de çok sevmesini, birinin uyuduğu saatte diğerinin de uyumasını, alışkanlıklarının aynı olmasını beklemeyin.

* İkiz bebeklerin erken doğum riskinin tek bebeğe oranla daha yüksek olduğunu unutmayın ve prematüre bebek bakımı konusunda doğumdan önce mutlaka bilgi edinmiş olun. İkiz bebek büyütmek ayrı bir sanat dalı olup, prematüresine bakmak bambaşka bir doktora tezi konusu. Ben doğum öncesinde, bebeklerimi takip etmesine karar verdiğim doktordan aldığım bilgilerle oldukça hazırlıklıydım ve uygulamada zorluk çekmedim.

* Bebeklerinizi yatılı bakıcı teyze yardımı ile büyütecekseniz, gece ve gündüz bakıcılarının aynı kişi olmasının (bence) efektif bir seçim olmadığını söylememde fayda var. Aynı kişinin 24 saat iki bebekle mücadele ederek verimli bir performans sergilemesini beklemeyin.

* Bebeklerinizi fiziksel özellikleri (boy & kilo) itibariyle birbiriyle karşılaştırmayın.

* İkizlerinizi sakın kucağa alıştırmayın. Belki doğduklarında ikisini birden kucaklamak mümkün olabilir ama ilerleyen dönemlerde bunun imkansız olduğunu ve ikizlerinizle evde yalnız kalma ihtimaliniz olduğunu unutmayın.

* İmkanlarınız müsaitse ana kucağı, mama sandalyesi, araba koltuğu gibi aparatları ikişer tane alın. Özendirici olma özelliğinin yanında, ikisini birden aynı anda sabitlemeniz gereken zamanlar çok olacak.

* İkizlerinizin herbiri için bir renk belirleyin, steril kullanılması gereken malzemelerde (emzik, biberon, kaşık vb) o renkleri tercih edin. Ayırması kolay olsun.

* Bebeklerinizin yenidoğan döneminde mutlaka çizelgeler hazırlayın. Kim ne zaman mama yedi, altı değişti mutlaka not edin. Hastalık dönemlerinde, ilaç için de bu çizelgeler çok işinize yarayacak.

* Bebeklerinizi aynı odada ve doğdukları andan itibaren kendi odalarında yatırın ve kendi başlarına uyumaya alışmalarını sağlayın. Ayakta, kucakta sallayarak uyutma gibi alışkanlıkların iki bebeğin aynı anda uykusunun gelmesi halinde sizi çaresiz bırakabileceğini hiç unutmayın. (Buradan yazımı okuyan bazı arkadaşların kolay mı bebeği kendi başına uyumaya alıştırmak dediğini duyar gibi oluyorum. Kolay değil, belki çok zor ama mümkün; üç çeşit çocuğa sahibim, üçü de doğdukları günden beri yataklarında kendileri uyurlar. Dileyen olursa başka bir yazı konusu olabilir bu konu)

* Gece uykularında ya da sabah erken uyanmaları halinde birbirlerinin sesinden rahatsız olmalarını engelleyebilmek açısından ikizlerinizi mümkün olduğu kadar sesli ortamlarda uyumaya alıştırın.

* İmkanlarınız müsaitse aynı oyuncaktan iki tane ama farklı renklerde almaya gayret gösterin. Oyuncak kavgası başladığında emin olun bu yöntemin çok faydasını göreceksiniz.

* İkizlerinizin birbirlerini mümkün olduğunca erken farketmelerine yardımcı olun. Ben doğdukları günden itibaren anakucaklarını hep karşı karşıya koydum, yataklarını yanyana yerleştirdim, mama sandalyesi kullanmaya başladıktan sonra mama sandalyelerini yüzyüze koydum, desteksiz oturmaya başladıktan sonra da oyuncaklarını ortalarına yığıp hep karşılıklı oturttum. Ve farkediyorum ki birbirlerini gayet güzel oyalıyorlar, ben de biraz nefes alabiliyorum.

* Bunun yanında, ikizlerinizin belirli zamanlarda ayrı ayrı yerlerde olmalarını sağlayın. Biri sizinle markete giderken, diğeri babayla babaanneyi ziyarete gitsin. Bu bana psikolog bir arkadaşımın önerisi. Şu an için fazla bir etkisini görmesek de uyguluyoruz. Amaç bir bütün olmadıkları, farklı bireyler oldukları duygusunu yerleştirmekmiş. Aynı şey kıyafetler için de gerekli imiş. Bir örnek giydirmememizi, en azından renk ya da model farkı yaratmamız gerektiğini öneriyor.

* İkizlerinizle evden çıkmaya korkmayın. Biraz tatile çıkıyormuşsunuz havasında oluyor ama sizin psikolojiniz açısından emin olun onlarla beraber gezebilmeyi öğrenmelisiniz. Yoksa ev dışında bir hayat yok.

* Bebeklerinizi, imkanınız varsa ayda bir iki gece güvenebileceğiniz birine emanet edin (anneanne, babaanne, teyze, hala). Bu hem anne ve babanın rehabilitasyonu açısından, hem de plan dışı durumlarda (örneğin piyangodan çıkan bir iş seyahati) "yatağından başka yerde uyumaz" "beni görmeden uyumaz" çaresizliklerine düşmeyesiniz diye şart.


Siz de ANNESAYFA köşeyazarı olmak isterseniz tıklayın...


geri dön

ANASAYFA'YA DÖN


gebelik.org sitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

SİTEYİ EN İYİ ŞEKİLDE GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN INTERNET EXPLORER KULLANINIZ

I Site hakkında I uyarı I Site ekle I Soru Gönder I
I
webmaster I anneler kulübü üyeliği I anneler kulübü yardım I
I
sponsor olmak veya reklam vermek için I yeniliklerden haberdar olmak için Io

Copyright © 1999-2001 g e b e l i k . o r g -Tüm hakları saklıdır.