gebelik.org
gebelik.orggebelik.org
     

gebelik.org


ANNESAYFA ANASAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN


SOHBET KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

TIBBİ BİLGİLER KANALINA GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

EĞLENME VE ÖĞRENME KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

HAFTA HAFTA GEBELİK KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN

ANNELER KULÜBÜ KANALINA
GEÇİŞ İÇİN TIKLAYIN


+Siteyi favorilerime ekle
+Siteyi giriş sayfam yap

gebelik.org

 
gebelik.org

ANNESAYFA [EBRU DANIŞKAN]

Ebru DanışkanEbru Köze Danışkan 1973 İstanbul doğumlu ve İst. Ünv. Avrupa Topluluğu Bölümü mezunu...

"3-16 yaş arası çocuklara bilgisayar eğitimi vermeye başladığımda çocukların dünyasına, evliliğimin 4.yılında hamile kaldığım anda hamilelerin ve 1 Kasımda minik Duyguma
kavuştuğumda annelerin dünyasına girdim. Bu dünyada yapacak çok şey olduğunu düşünüyorum. Şu anda yönetici sekreterliği yapıyorum ve kızımı büyütmeye çalışıyorum. Bulabildiğim her boş anı bebekler, anneler ve yaşlılar için birşeyler yaparak geçirmek
istiyorum.
Onlar biziz. Çok şey yapmalıyız ve paylaşmalıyız inancındayım. "

Ebru'ya ulaşmak için: ebrudaniskan@yahoo.com

İÇİMİZDEN BİRİ'nde Ebru Danışkan


KAYBOLAN İKİZ

Her ne kadar hamile kalmak arzu edilse ve bir bebek fikrine alışılsa da insanın hamile olduğunu öğrendiği an hissettikleri tarif edilemez. Zaten hamilelikte heyecanın doruk noktasına çıktığı birkaç unutulmaz an olduğuna inanıyorum. Hamilelik sürecinde bebeğinizle muayenehanedeki her buluşmanız ayrı bir heyecan ama doktorunuzun "evet hamilesin" demesi veya bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz gibi unutulmaz ve ayrı önem taşıyan zamanlar var.

Ben hamilelik döneminde önemli an sayısını biraz fazlaca yaşadım. Tabiki ilk hamile olduğumu öğrenmem bambaşka bir heyecandı. Diğer bir muayenede duyduğum "ikiz" kelimesi apayrı bir süpriz oldu.

Hamile olduğunuza alışmışsınız , bunun mutluluğu ve heyecanı içindesiniz ve bir süpriz daha. O an insan neler düşünüyor. Henüz hazırlıklara başlanmamış olsada , kafanızda tasarladığınız herşeyi bir anda ikiye katlıyorsunuz. Hazırlıklar nasıl yapılacak, nasıl bakılacak ve hamilelik nasıl seyredecek? Birşeyleri planlamaya çalışıyorsunuz ama nasıl ? Neticede ikiz fikrine alışmakta uzun sürmüyor.

Buraya kadar herşey normal ve keyifli ama bir başka önemli anı yaşıyoruz. Bebeklerimizden birini üçüncü ayda kaybediyoruz. Onlarla randevumuzda birinin kalp atışını göremiyoruz ve detaylı usg de birini kaybettiğimiz söyleniyor.

Bu konuda , doktorumun söylediklerini, dergi ve kitaplardan okuduklarımı , tecrübeli arkadaşlardan duyduklarımı bir araya getirip yazmak istedim. Tabi benim üzerimdeki etkisi ile birlikte. Fakat bu yazacaklarımın tıbbi bir kaynaktan alınmadığını ve yorumlarımla yazıldığını ve bu yüzden kimseyi etkilemek istemediğimin bilinmesini isterim.

Doktorumla bu konu hakkında ilk görüşmemde bana söyledikleri , bundan sonra hamileliğin daha sağlıklı seyredeceği, diğeri için böyle bir risk olmadığı, herhangi bir kanama veya tersliğe rastladığımda hemen hastaneye gelmem gerektiği ve bu kanamanın kaybolan bebeğimizle ilgili olacağı idi. Bunları duyduğum an tabiki mutlu oldum. Diğerine birşey olma ihtimali olmaması sevindirici bir haberdi ama maalesef bunlar benim iyi hissetmem için söylenen beyaz yalanlardı.

Ilerleyen aylarda bir dergide "kaybolan ikiz sendromu" konu başlığı ile bir yazı gözüme çarptı. Anlatılan şu şekildeydi ; "Kaybolan ikiz sendromunda ilk üç ayda ikizlerden biri ölür, bu sıkça rastlanan ama ilk aylarda gerçekleşen bir olay olduğu için kolay farkedilmeyen bir olaydır, neticesinde herhangi bir kanama gerçekleşmez, vücut onu emer ve kalan ikizin düşük riski çok yüksektir"
Bunu okuduğumda , doktorumun kanama olduğunda hemen gelmemi söylemesinin sebebinin yaşayan bebeğim olduğunu anladım. Ve hamileliğimin geri kalanı biraz risk taşıyordu.

Ben ikiz fikrine kendimi iyice alıştırmıştımki bu olay gerçekleşti. Içeride biseyler oluyordu, bebeklerimden biri ölmüştü.. Olayın psikolojisi zaten korkunçken birde fiziksel boyutu ve ikinci bebek vardı.

Sonrasında bir sorun yaşanmadı. Bebeğim tek başına sonuna kadar devam etti.

Bu arada ben doğum öncesi ve sonrası bu konuda bulduğum herşeyi okumaya ve sorabileceğim herkeze bunu sormaya başladım. Birincisi ilginç bir olaydı, daha önce kimseden duymamıştım, dolayısıyla merak uyandırıyordu. Ikincisi tekrar bir bebek istiyorum ve aynı şeyi yaşayıp yaşamayacağımı bilmek benim için daha iyi olacaktır.

Bu konu ile ilgili yazdığım yazılara gelen yanıtların hepsi aynı yerde birleşiyor. Kaybolan ikiz sendromu (Vanishing twin syndrome) genellikle çift yumurta ikiz hamileliklerde gerçekleşiyor ve ikinci hamilelikte buna benzer bir olay yaşama riski belirgin olarak artıyor. Bu tabiki kötü bir haber. Bu sebepten dolayı hamilelik süresince sıkı kontrol altında tutulmak gerekiyor.

Olaya başka bir açıdan bakacak olursak ,

Yine bu konu ile ilgili biryerlerde yazdığım yazıya , yurt dışından cevap veren bir arkadaş, bu yaşananlar sonucunda doğan bebeğe bir süre sonra kardeşinden bahsedildiğini anlatmıştı. Ilginç geldi. Yazısını keyifle okudum. Ardından Amerikada yaşayan bir arkadaşımla konuşurken , bana yazılan cevabı anlattım. Kendisi de aynı şeylerden bahsediyordu.

Sağ kalan bebeğin hayatı boyunca birinin eksikliğini hep hissedeceğini düşünüyorlar. Dolayısıyla yaşayan bebeklerine günü geldiğinde bir kardeşleri olduğunu ve öldüğünü söyleyip, onunla aynı zamanda doğumgününü kutluyor ve ona bir isim koyuyorlar.
Bunun doğruluğu ve yaşayan bebek üzerindeki etkisi tartışılır tabiki .

Evet bu benim bebeklerimin macerası. Üzücü ve yorucu bir zaman dilimiydi. Kızım şu anda 6 aylık ve çok sağlıklı. Henüz ilk aylarında , kardeşini kaybettiği için birinin eksikliğini hissedeceğini düşünmüyorum. Onu sağlıkla ve huzurla büyütmek dileğindeyim. Sadece bu olay , ikinci bebek için beni korkutuyor.

Çocuklarımıza sağlıklı , uzun ömürler dileği ile..

Ebru Köze Danışkan
10/6/2001
ebrudaniskan@yahoo.com


Siz de ANNESAYFA köşeyazarı olmak isterseniz tıklayın...


geri dön

ANASAYFA'YA DÖN


gebelik.org sitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmaktadır.

SİTEYİ EN İYİ ŞEKİLDE GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN INTERNET EXPLORER KULLANINIZ

I Site hakkında I uyarı I Site ekle I Soru Gönder I
I
webmaster I anneler kulübü üyeliği I anneler kulübü yardım I
I
sponsor olmak veya reklam vermek için I yeniliklerden haberdar olmak için Io

Copyright © 1999-2001 g e b e l i k . o r g -Tüm hakları saklıdır.